Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok vertigo hastası, yaşadığı durumu “ben sabit dururken dünya etrafımda dönüyor” “sanki biri beni duvardan duvara savuruyor” gibi sözlerle ifade etmektedir. Ani gelişen baş dönmeleri birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ancak vertigo rahatsızlığında yaşanan karakteristik baş dönmesi şekli, uzman doktor muayenesi sonucunda teşhis konulabilen bir durumdur. Bu nedenle baş dönmesi şikayetlerinizde vertigo olsun olmasın, bir uzmana başvurmanızda gerekli kontrolleri yaptırmanız da fayda bulunmaktadır. 

Vertigo hastalığı teşhisi konulan kişiler, vertigo nasıl tedavi edilir, sorusu ile doktora başvurmaktadır. Vertigo tedavisinde kesin bir tedavi şeklinin olmadığı doktorlar tarafından ifade edilmektedir. Ancak doktorlar tarafından uygulanan bazı tedavi yöntemleri ile vertigo ataklarının azaltılması, kişinin bu hastalık nedeniyle yaşadığı sosyal ve günlük yaşantısının kalitesinin yükseltilmesi mümkün olabilir.

Vertigo tedavisinde doktor kontrolünde olmanız gerekir. Bu nedenle vertigo şüphesi duyduğunuz anda bir doktora başvurmanız çok önemlidir. Konulan teşhis sonrasında tedaviler ile şikayetlerinizin azaltılması hedeflenmektedir.

Vertigo Nasıl Geçer?

Uzman doktorlar, vertigo hastalığının ortaya çıkmasındaki en önemli etkenin stres olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle vertigo teşhisi konulduğunda yaşam şeklinizde belirli değişiklikler yapmanız gerekebilir. Hayatınızda gerçekleştireceğiniz bu değişiklikler, sizlerin vertigo atağı tedavisi sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir. Öncelikle stresten ve sizi strese sokan durum, olaylardan uzak durmaya özen göstermeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak her zaman için önemlidir. Ancak vertigo teşhisi konulduğunda doktorlar, bağışıklık sisteminize daha çok dikkat etmeniz gerektiğini tavsiye etmektedir. Sağlıklı beslenmek, kahvaltıda yumurta tüketmek, ceviz, fındık, badem, fıstık yemek, protein içerikli gıdalar tercih etmek, süt içmek vertigo hastaları için doktorlar tarafından düzenlenen beslenme programlarında tavsiye edilen gıdaların başında yer almaktadır. 

Güneşten alınacak olan D vitamini, insan sağlığı için her zaman çok önemli olmuştur. Hem ruhsal açıdan hem de bedensel açıdan önem taşıyan güneşlenmek, vertigo tedavisi sırasında da tavsiye edilen bir yöntemdir. Vücut dengesinin korunmasına yardımcı olması nedeniyle vertigo hastalarına uzmanlar, güneşlenmeyi tavsiye etmektedir. 

Beslenme programında aynı zamanda uzmanlar, tuzlu gıda tüketiminden de kaçınılması konusunda hastaları uyarmaktadır. Bol sıvı tüketmenin ve günlük egzersizlerin vertigo tedavisinde önemli bir rol oynadığının da altı çizilmektedir. Günlük egzersiz tercihi konusunda uzmanlardan hastalara bir de uyarı bulunuyor. Spor ile vertigo tedavi sağlanmak için çok ağır ve yorucu sporlardan kaçınılması önerilmektedir. Bunların yerine daha hafif ve ani hareketler gerektirmeyen sporları tercih edebilirsiniz. 

Vertigo Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Vertigo şikayeti yaşayan kişiler, doktora gitmekten bazen kaçınmaktadır. Ancak doktor kontrolü altında olmadan bu hastalıkla baş etmeniz ve iyileştirici bir tedavi süreci geçirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle baş dönmesi şikayetinde zaman kaybetmeden uzman doktordan randevu alarak vertigo teşhisi konulmasını sağlamanız vertigonun ileri boyutlara taşınmaması için çok önemlidir.

Teşhis konulmasının ardından çevrenizde vertigo hastalığı olan veya tanıdığı olan kişiler sizlere evde tedavi için yöntemler sunabilir. Ancak iç kulaktan kaynaklı gelişen bir problem olan vertigo, ciddi bir sorundur. Denge bozukluğuna neden olduğu gibi baş dönmesi sırasında yaralanma ve sakatlanmalara yol açabilir. Bu nedenle doktor kontrolü şarttır. Üstelik sizin gibi vertigo hastası olsa ve doktoru tarafından da tavsiye edilmiş olsa da evde uygulanaca tedaviler doktor tavsiyesi olmadan denenmelidir. 

Unutmamalısınız ki, her hastalıkta olduğu gibi vertigo şikayetinde de tedavi süreci hastaya özeldir. Bu nedenle doktorunuzun dikkat etmeniz konusunda uyardığı konular ve tedavi için yazdığı, sizlere uyguladığı reçete dışına çıkmamalısınız.