Vertigo Hastalığında Tansiyon Yükselir mi?

Kulak kristallerinin oynaması ile meydana gelen vertigo hastalığı, tüm dünya üzerinde sıklıkla görülebilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Genellikle geçirilmiş boğaz enfeksiyonları, metabolik rahatsızlıklar, boyun ağrıları vb. durumlarda tetiklenerek ortaya çıkan vertigo hastalığı, şiddetli baş dönmesi ve denge bozukluğu biçiminde görülmektedir. Eğer tek bir kristal oynaması varsa vertigo hafif seyirde devam eder ve birkaç seansta yapılan manevralar ile beraber kristaller yerine oturtulur. Bunun yanında eğer birden fazla kristal oynamışsa baş dönmesi oranı aşırı şiddetli bir hal alır.

Baş dönmesi bilindiği üzere yüksek tansiyonun da habercisi olmaktadır. Yüksek tansiyondan şikayetçi olan pek çok insan aşırı baş dönmesi şikayetinden muzdariptir. Bu da vertigo hastalığının tansiyon yükseltip yükseltmediği sorusunu devamında getirmektedir.

Vertigo bilindiği üzere baş dönmesi ile sonuçlanmaktadır. Oluşan baş dönmesi sonucunda tansiyon yüksekliği yaşadığını zanneden çok sayıda hasta bulunmaktadır. Açık yüreklilikle söylemek gerekiyor ki yüksek tansiyon ile vertigo hastalığı arasında herhangi bir bağlantı yoktur. İki rahatsızlığın da baş dönmesi gibi bir komplikasyonu bulunduğu için hastalar kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu durumda sakin olmalısınız. Tabii pek çok hasta aynı anda hem vertigo hem de yüksek tansiyondan şikayetçi olabilir. Fakat birbirlerini tetikleme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Doktor tavsiyelerine kulak asarak her iki rahatsızlığı da en az seviyede yaşayabilirsiniz.

Vertigo Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Vertigo hastalığı, pek çok kişide görülmektedir. Bazılarında hafif olarak meydana gelse de büyük bir çoğunlukta şiddetli vertigo görülür. Aşırı baş dönmesi, dengesizlik gibi sorunları yanında getiren vertigo hastalığı, bu nedenle ansızın düşmelere ve denge kaybı yaşamalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden vertigo nedeniyle aşırı baş dönme yaşıyorsanız, kesinlikle yalnız başınıza dışarıya çıkmamalısınız.

Vertigo hastalığının tedavisi vertigonun durumuna göre değişmektedir. Eğer hafif bir vertigo başlangıcınız varsa doktor gözetiminde yapılan manevralar ile oynayan kulak kristalleri yerine takılır. Eğer birden fazla kulak kristali oynamışsa bu sefer de ilaç tedavisine başlanır. Doğru ve kesin bir tedavi olmasa da vertigo bir süreliğine geçebilir. Kristallerin yeniden oynaması sonucunda manevra yapımı birkaç seans daha sürebilir. Bazı hastaların kristalleri yeniden oynamadığı için vertigo tamamen gidebilir.

Vertigo Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vertigo hastalığında dikkat edilmesi gereken çok sayıda nokta bulunmaktadır. Vertigoyu en fazla tetikleyen şeyler uykusuzluk, stres, üzüntü vb. gibi olumsuz durumlardır. Bu nedenle vertigo hastalığından kurtulmak istiyorsanız, önceliğinizi hayatınızı bir düzene sokmaya karar vermekle başlamalısınız.

Vertigo hastalığı süresince ve tabii ki sonrasında da uyku düzeninizi oturtmalı ve yeteri kadar uyumalısınız. Bunun yanında sizi strese sokan kişi ve şeylerden uzak durmalısınız. Vertigo hastalığı süresince aşırı kafeinden, sigaradan, alkolden, yağlı ve şekeli yiyeceklerden, işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle D vitamini bakımından yüksek olan mineralli ve vitaminli yiyeceklere yönelmelisiniz. Kesinlikle gün içerisinde bol su tüketimi yapmalısınız. Eğer bunları bir yaşam stili haline getirirseniz ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini harfi harfine uygularsanız, vertigo hastalığı tamamen geçmese bile çok hafif bir seyirde devam eder. Bu da sizi oldukça olumlu etkileyecektir.