Vertigo Hastalığında Nasıl Beslenmeli?

Vertigo hastalığı, iç kulağı etkileyen bir durum olmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonu, iç kulak enfeksiyonu, boyun ağrısı, alerjiler ve metabolizma ile ilgili olan rahatsızlıklar, vertigoyu tetiklemektedir. Vertigo dünya üzerinde sıklıkla görülen hastalıkların başında gelmektedir. Stres, uykusuzluk, aşırı sigara ve alkol tüketimi, vertigo rahatsızlığını daha kötü bir hale getirmektedir. Vertigo aynı zamanda kulak kristallerinin oynaması sebebiyle de oluşabilir.

Bu gibi bir durum söz konusu olduğu zamanlarda vertigo tipi düzeltme manevraları yapılarak kristallerin yerine oturtulması sağlanır. Bu manevralar birkaç seansta uygulanır ve seanslar baş dönme azalana kadar devam eder. Eğer baş dönme aşırı şiddetli bir hal alıyorsa, manevranın yanı sıra ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi, genellikle birden fazla kristalin oynaması ile gerçekleşir. İlaç ve manevraların yanı sıra vertigo hastalığının iyi bir hal alabilmesi için en önemli olan adım beslenme şeklidir. Beslenme konusunda taze meyve ve sebzeler tüketmek son derece önemlidir.

Bunun yanı sıra kafeinli içeceklerden, alkolden, sigaradan uzak durulmalıdır. Aşırı tuz, çikolata ve kahve vertigonun düşmanları arasında yer almaktadır. Bu nedenle vertigo sonunun çözümüne başvurmak istiyorsanız, önceliğe kendinizi değiştirerek başlamalısınız. Bu sayede hem vertigo sorunundan kurtulabilir hem de daha sağlıklı bir düzen oluşturabilirsiniz. Vertigo tedavisini güçlendirmek için vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar alınmalıdır. Özellikle D vitamini seviyesi yükseltilmelidir.

Vertigonun Nedenleri Nelerdir?

Vertigo hastalığının pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. İç kulakta meydana gelen kristal oynamasından dolayı oluşan vertigo hastalığı, kişide ciddi denge kaybı ve baş dönmesi meydana getirmektedir. Bu da hastanın hayat kalitesini ciddi anlamda etkiler. Vertigo pek çok farklı nedenden dolayı oluşabilir.

Vertigo oluşumunun en bilinen sebepleri arasında üst solunum yolu enfeksiyonları yer almaktadır. Bunun yanı sıra iç kulak enfeksiyonları, boyun ağrıları, metabolik hastalıklar ve alerjiler de vertigonun nedenlerinden birkaçı olmaktadır. Bunların yanında aşırı sigara içmek, alkol tüketme, çok tuzlu yemek, kafein tüketmek, çikolata yemek gibi durumlar da vertigoyu tetikleyen şeyler olmaktadır. Tabii bunların aşırısına kaçılırsa vertigo oluşumu başlar. Tüm bunlara vertigonun nedenleri diyebiliriz.

Veritgo Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vertigo süresi boyunca kişi bazı durumlara dikkat ettiği müddetçe durumu daha hafif bir şekilde geçer. Vertigonun seviyesine göre doktorlar düzenli seanslar ile kafa manevraları uygular. Bu manevralar ile kulak kristalleri yerine oturtulmaya çalışılır. Eğer birden fazla kristal oynamışsa ve baş dönmesi ciddi boyutlardaysa, ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavinin yanı sıra kişi bu süreç boyunca bir takım şeylere dikkat ettiği sürece daha rahat bir dönem geçirir.

Vertigo hastalığında en önemli olan şey uyku düzenidir. Düzensiz ve yetersiz uyku düzeni, vertigoyu tetikler ve hastalığın geri gelmesine neden olur. Bu nedenle yeterli uyku alınmalıdır. Bunun yanı sıra stresten kesinlikle uzak durulmalıdır. Aşırı stres vertigoyu şiddetli hale getirir. Bu nedenle hasta kendisini strese sokan kişilerden uzak durmalıdır. Vertigo sürecinde ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Olabildiğince doğal sebze ve meyveler tüketilmelidir.