Vertigo Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vertigo hastalığı, şiddetli baş dönmesi ve buna bağlı olarak meydana gelen denge bozuklukları ile yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen hastalıklar arasında yer almaktadır. Tüm dünya üzerinde sıklıkla görülen vertigo hastalığı, çeşitli hastalıklar nedeniyle vücutta yer alsa da stres, uykusuzluk vb. gibi nedenlerden de görülebilir. Vertigonun pek çok farklı çeşidi vardır. Bu çeşitlerden hangisinin olduğunu tespit ettikten sonra vertigo tedavisine başlanabilir. Tedavinin yanı sıra vertigo hastalığının düşük seyirde devam edebilmesi için bir takım durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bunlara dikkat ederek yaşamınızı sürdürürseniz, yaşam standardınız ciddi anlamda etki alacaktır.

Vertigo hastalığına sahip olduktan sonra bir karım şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Bunların en başında kafein içeren içeceklerden uzak durmak vardır. Kahve, çay, kola gibi içecekler ile aranıza mesafe koymanız gerekiyor. Bunun yanı sıra sigara damarları tıkayabildiği için baş dönmesini ciddi anlamda tetikler. Bu nedenler sigara tüketiminiz varsa bırakmalısınız. Aşırı yağlı, şekerli ve paketlenmiş gıdalar hayatınızı işgal etmemeli! Yalnızca taze sebze ve meyvelere yer vermelisiniz. Süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. D vitamini seviyenizi yükseltmek sizi olumlu anlamda müthiş bir biçimde etkileyecektir.

Vertigo Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Vertigo hastalığı nedir sorusu doktorlara çok fazla gelmektedir. Bilindiği üzere tansiyon, şeker gibi rahatsızlıklar da baş dönmesini ciddi manada etkilemektedir. Durum böyle olunca hastalar baş dönmesi ile karşı karşıya geldikleri zaman ilk olarak bu rahatsızlıklardan kaynaklandığını düşünmektedir ve daha sonrasında vertigo ile karşılaştıklarında şaşırmaktadır. Vertigo, kulak içi ile alakalı olan hastalıktır. Kulak içi kısmında yer alan kulak kristallerinin yerlerinden oynaması sonucunda kişide ciddi bir baş dönmesi ve denge bozukluğu meydana gelir.

Vertigonun nedenleri arasında geçirilmiş bir boğaz enfeksiyonu, solunum yolları enfeksiyonu, boyun ağrısı vb. durumlar görülebilir. Bunun yanında psikolojik olarak stres ve gerginlikte vertigoyu ortaya çıkabilir. Bunların haricinde düzensiz uyku, beslenme bozukluğu vb. durumlar bağışıklık sistemini etkiler ve vertigo hastalığı bu nedenlerden dolayı oluşabilir. Tüm bunlar göz önüne alınarak var olan vertigo hastalığına önlem alabilir ya da yaşam kalitenizi yükselterek vertigodan uzak durabilirsiniz.

Vertigo Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vertigo hastalığı, henüz herkes için kesin bir tedavi yöntemi ile bilinmemektedir. Vertigonun aşamasına göre tedavi süreci başlar. Eğer hafif bir vertigo varsa doktorlar tarafından uygulanan manevra hareketleri ile kulak kristalleri yerlerine yerleştirilir. Eğer birden fazla kristal yerinden oynamışsa yerlerine oturtulması epey zordur.

Bu nedenle ilaç tedavisine başlanması en doğru seçenek olacaktır. Vertigo için ilaç tedavisi ve manevra hareketleri genel tedavi yöntemleri olmaktadır. Bunun yanı sıra yaşam standartlarını yükseltmek, uyku düzeni oturtmak, beslenmeye dikkat etmek hastanın kendi kendisine alacağı önlemlerden birkaçı arasındadır.

Çoğu hastanın vertigosu bunlar ile geçebilmektedir. Bazı hastaların kısa süreliğine geçse bile tekrar kristal oynaması nedeniyle tekrarlama durumu görülebilir. Bu nedenle uzun süre ilaç kullanımı ve haftada birkaç seans manevra hareketi gibi tedaviler ile vertigo en az seviyede seyredebilir. Eğer vertigonun henüz başlangıç aşamasındaysanız, vertigo hastalığı tamamen geçebilme şansına sahiptir.