Vertigo Hastaları Nasıl Yatmalı?

Günlük yaşam içerisinde çeşitli zamanlarda ataklar şeklinde kendini gösteren vertigo rahatsızlığı, kişileri olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Baş dönmesi şikayeti ile kendisini belli ettiği bilinen vertigo hastalığı, kulak kristallerinin oynaması nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle her baş dönmesi şikayeti, vertigo olarak yorumlanmamalıdır. 

Vertigo hastalığı alanında yapılan çalışmalar, bazı durumların vertigo ataklarını tetiklediğini ortaya koymaktadır. Kafeinli içecekler tüketmek, sigara tüketmek, çay ve kahve tüketmek vertigoya sebep görebilir. İç kulakta yaşanan problemlerin bir yansıması olarak kabul edilen vertigo hastalarına doktorlar günlük yaşamlarında bazı şeylere dikkat etmelerini önermektedir. 

Vertigo hastaları için uyku çok önemlidir. Sadece düzenli uyumak değil, aynı zamanda kaliteli bir uyku düzenine de sahip olmak önerilir. Günlük yaşamda yeterli uyumamak hem bağışıklık gücünüzü düşürecek hem de enerjinizin azalmasına neden olacaktır. Doktorlar, vertigo atağını sık yaşayan kişilere uyku düzenlerini sormakta ve günlük yeterli uykunun alınmasının öneminden söz etmektedir. 

Vertigo hastaları, zaman zaman doktorlara uyku kalitesini artırmak için neler yapmaları gerektiğini sormaktadır. Bu sorular arasında vertigo hastalarına özel bir yatma şeklinin olup olmadığına dair sorular da bulunmaktadır. Vertigo hastalarının yatma şekli, vertigo ataklarını tetiklemediğini doktorlar ifade etmektedir. Bu nedenle yatma şeklinden çok uyku kalitesine, günlük yeterli dinlenmeye, stres seviyesini azaltmaya dikkat edilmelidir.

Vertigoya Ne İyi Gelir?

Nefes almak, temiz hava, hiç şüphesiz her canlı için çok önemli. Hayatın devamlılığı için de oldukça önemli olan nefes alma vertigo hastaları için bir egzersiz olabilir. Doktorlar, vertigo atağı geçiren kişilere nefes egzersizleri ile tedaviye yardımcı yöntemler tavsiye etmektedir. Uyku öncesinde bir süre nefes egzersizi yapmak daha rahat ve kaliteli bir uyku için sizlere yardımcı olacaktır.

Düzenli ve yeterli su tüketmek de vücutta birçok hastalıkta olduğu gibi vertigo rahatsızlığında da tedaviye yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımını artırmasından dolayı doktorlar, vertigo teşhisi konulan kişilere bol su tüketmelerini tavsiye etmektedir. Ferahlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye de sahip olan su tüketimi, vertigo şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olabilir.

Baş dönmesi ile kendini gösteren bir hastalık olmasından dolayı kişiler, yatma pozisyonu ve oturma pozisyonuna da dikkat etmeleri gerektiğini düşünmektedir. Yatma şeklinde kişilerin konforlu bir yatakta, kaliteli bir uyku için gerekli sessiz, karanlık bir ortamda uyumaları vertigo ataklarını azaltacağı düşünülmektedir. Ancak başın uzun bir süre aşağı pozisyonda tutulmasından kaçınmak gerektiği konusunda doktorlar vertigo hastalarını uyarmaktadır. Çünkü uzun süre başı aşağı eğik pozisyonda tutmak, vertigo ataklarını tetikleyebilir. Bunun içinde gün içerisinde ve uyurken başın düz pozisyonda tutulmaya çalışılması tavsiye edilmektedir.

Vertigoya İyi Gelen Hareketler

Vertigo hastalarının yaşadığı denge problemlerine karşı doktorlar egzersiz yapma önerisi sunmaktadır. Tedavi sürecinde kişilerin günlük egzersizleri yaşantısının bir parçası haline getirmesinin vertigo şikayetlerini azalttığı söylenmektedir.

Doktorlar tarafından vertigo hastalarına günlük olarak geriye doğru yürüme, yana doğru adımlama, gözler açık ve kapalı yumuşak bir zeminde yerinde sayma, minder üzerinde karanlıkta yürüme gibi egzersiz programları da sunulmaktadır. Birçok kişi doktor tavsiyesi ile günlük olarak yaptığı bu egzersizlerin vertigo hastalığı tedavisinde iyileştirici etki gösterdiğini ifade etmektedir. 

Vertigo şikayetlerinizin azalması ve tanı konulması için bir uzman doktora görünmeniz önemlidir. Yapılacak olan muayene sonucunda vertigo tanısı ile birlikte doktorunuz size özel tedavi sürecini başlatacaktır. Uyku alışkanlıklarında vertigo için değişiklikler veya vertigo için günlük egzersiz programları hakkında doktorunuzdan detaylı bilgi alabilir, onun reçetelerine sadık kalmaya özen göstermeniz gerekmektedir.