• EEG Hizmeti - NeuroPark

Uyku-Uyanıklık EEG

Elektroensefalografi (EEG) Konu Başlıkları

Rutin EEG’de ortaya çıkmayan anormal elektriksel aktivitelerin uyku ile aktif hale gelebildiği ve bazı epilepsi nöbetlerinin sadece uykuda ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenle hem uyku hem de uyanıklığı içeren, daha uzun süreli (yaklaşık 1.5 saat) kayıtlar da yapılabilmektedir. Bu süre içerisinde sizden uyumanız istenir. Uyku öncesi veya sonrasında gözünüzü açıp kapatmak, önünüze yerleştirilen bir lambaya aralıklı olarak bakmak (fotik uyarı) ve 3 dakika kadar derin ve hızlı nefes alıp vermek (hiperventilasyon) gibi komutlar verilip bu komutları yerine getirmeniz istenir. EEG işlemi sırasında hastaya herhangi bir elektrik akımı verilmez, bu nedenle ağrı ya da acı hissedilmez. Hamileler de dahil olmak üzere her yaştaki bireye kolaylıkla uygulanabilir. Sık aralıklarla EEG çekilmesinin veya uzun süreli kayıt yapılmasının tıbbi açıdan hiçbir sakıncası yoktur.

Kaliteli ve doğru bir çekim için, çekime gelinmeden bir gün önce saçın yıkanması gereklidir. Kişinin laboratuvarda kolaylıkla uyuyabilmesi için, çekimden önceki gece belirlenen sürelerde uykusuz kalması gereklidir. Çocuklarda, çekime uyumları zor olduğu için EEG genellikle uykuda yapılmaktadır. Bazen bu nedenle çekimden önceki gece çocuğun geç yatırılıp erken kaldırılması önerilir veya çekim öncesi ilaç verilebilir.

Unutulmamalıdır ki, doğru teşhis ve tedavi için EEG çekiminin kaydedilmesi ve yorumlanması bu konuda tecrübeli ve uzman olan kişilerce yapılmalıdır.

EEG Uygulaması - NeuroPark Nişantaşı

EEG Nedir? EEG Tetkiki Nasıl Yapılıyor?

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir

×