Uyku EEG Nedir? 

Beynin elektriksel faaliyetlerinin; uyku sırasında da takip altına alınması işlemine uyku EEG adı verilir. Uyku EEG’si yaklaşık 20 dakika süren bir işlemdir. 

Bu işlem sırasında; hasta herhangi bir acı hissetmez. 

Bu işlem; özellikle beyinle ilgili rahatsızlıklarda, problemin tespit edilmesi ve tanı konması için doktora yardımcı olur. Bu tarz işlemlerde; herhangi bir yaş sınırı yoktur. 

Yani her yaştan hastaya rahatlıkla çekilebilir. EEG tok karnına yapılan bir işlemdir. 

Fakat normal EEG çekiminden farklı olarak; işlemin rahatça yapılabilmesi ve istenilen sonucun alınması için, hastadan çekim zamanına kadar uykusuz kalması istenir. 

Bunun nedeni çekim sırasında hastanın uykusunun gelmesi ve tam istenilen şekilde çekimin yapılabilmesidir. 

Uyku halinde çekilen EEG; yaklaşık olarak 1 saat sürebildiği gibi, bazı durumlarda ve doktorun uygun görmesi halinde gece boyunca devam edebilir. Uyku EEG’si beyinde bulunan hasarı ve hasarın boyutunu tespit ederek, nörologların tanı ve teşhis koymasında yardımcı olur. 

EEG Nedir? 

Bazı hastalıkların tanı ve tedavisi basit bir muayene ile yapılırken, bazılarında ise tıbbi incelemelerde bulunmak gerekiyor. Bunun için de hastalara bazı tetkikler uygulanıyor. Bunlardan birisi de EEG.    Peki EEG nedir ve nasıl çekilir? 

Uluslararası Standartlara uygun olarak kabul edilen haritalandırma işlemine uyarak, beynin elektriksel faaliyetlerinin, dijital ortamda veya kağıt üzerine yazdırma şeklinde yapılan kayıt altına alınması işlemidir. EEG işlemi; uykuda, uyanık durumdayken ve gece olmak üzere üç farklı zamanda yapılabilir. 

Uyku EEG’si Nasıl Çekilir? 

Uyku EEG’si; kafatası ve çevresine yerleştirilen elektrotlar yardımıyla, beyinin elektriksel faaliyetlerini, uyku halindeyken kayıt altına alma şeklinde yapılır. Kayıt sırasında kafada ki saçlar üzerinde herhangi bir işlem (örneğin kesme yada kısaltma işlemi) yapılmadığı için, hasta ağrı veya acı hissetmez. 

Uyku EEG’si Neden Çekilir? 

Uyku EEG’si birçok farklı sebepten dolayı çekilebilir. Bu sebepler şunlardır: 

 • Epilepsi hastalığının tanısı ve şeklinin belirlenmesi amacıyla 
 • İlaç tedavisinde başarılı olunmamış olan epilepsi hastalığının, cerrahi tedavisi kararında, doktora yardımcı olması amacıyla 
 • Koma hali, unutkanlık, dikkat bozukluğu, demans, algı bozukluğu gibi nörolojik hastalıkların teşhis edilmesi amacıyla 
 • Narkolepsi gibi, bazı uyku bozukluğı problemlerinin araştırılması amacıyla 
 • Koma halindeki hastanın, beyin ölümünün gerçekleşip gerçekleşmemesini anlamak için 
 • Migren hastalığının tanı ve türünün belirlenmesi amacıyla
 • Geçici iskemik atakların tanısının yapılması amacıyla 
 • Psikojenik atakların nedenlerinin belirlenmesi amacıyla çekilir. 
 • Ayrıca uykunun beyindeki anormal şekilde görülen elektriksel  faaliyetlerin ortaya çıkmasında yardımcı olacağı için de çekilir. 

Uyku EEG’si Çekimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir? 

İlk önce; hastanın yaşı, cinsiyeti, klinik bilgileri, ön tanısı, çekim süresi, kullanmış olduğu ilaçlar ve kullanım süreleri, uykulu veya komada olması gibi durumların tespit edilmesi gerekir. 

Bunun dışında göz açıp kapama ve çekim sırasında dikkat çekici veya anormal davranışlarda bulunup bulunmadığı    (Örneğin yutkunma, yalama gibi) gözlemlenmelidir. 

Bu işlemlerden sonra; sırasıyla şu değerlendirmeler yapılabilir. Zemin aktivitesi; hastanın çekim sırasında ki duruma, kullanmış olduğu ilaçlara, yaşına ve hastalığına uygun olup olmadığına bakılmalı. 

Daha önce ki çekimler ve kayıtlarla bunlar arasında bir fark olup olmadığı kontrol edilmeli. Ayrıca; göz açıp kapatma sırasında, bu durumun zemine etkisi de kontrol edilmelidir. Bunların dışında; iki beyin yarı küresi arasında asimetrik bir durumun olup olmadığı da kontrol edilmelidir. 

Uyku EEG’si Çekimi Sırasında Neler Yaşanır ve Neler Olur?

 • Çekimi yapan teknisyen; ilk önce kafanızın ölçümünü yapar ve elektronların takılacağı yeri belirlemek için, özel bir kalemle işaretleme yapar. 
 • Daha sonra; takılacak olan elektrotları, özel bir yapıştırıcı ile kafa derinize yapıştırır ve bağlar. Bazı durumlarda bunun yerine elektrotlarla kaplı olan ve özel bir yapıda olan elastik bir başlık kullanılabilir. 
 • Bu işlem genelde 1 saat kadar sürer. Fakat daha ciddi problemlerde, çok daha uzun süre, hatta bazen gece boyunca devam edebilir. 
 • Çekim sırasında; hastanın hareketlerini video kamera kayıt altın alırken, beyin dalgalarınız ise EEG tarafından kaydedilir. 
 • Çekim tamamlandıktan sonra; eğer çekim sırasında herhangi bir sakinleştirici yada buna benzer bir ilaç kullanılmamışsa, hasta normal yaşantısına rahatça devam edebilir.