Tremor Tedavisi

Tremor (titreme) hastalığı nedir?

Tremor hastalığı yani titreme, Parkinson hastalığı, multip skleroz, egzersiz sonrası yorgunluk, aşırı duygusal stres gibi birçok farklı sebepten ve hastalığın neden olabileceği, kontrol dışı, istemsiz titremedir. Sıklıkla elleri etkiler. Fakat kollarda, başta, ses tellerinde, gövdede ve bacaklarda da gözlemlenebilir. En yaygın hareket bozukluğudur. Tremor, aralıklı olarak da meydana gelebilir. Bazı kişiler de devamlı da olabilir

İNTANSİYONEL TREMOR

Bir amaçla yapılan hareketler sırasında oluşan titreme, intansiyonel tremor olarak adlandırılır.

POSTURAL TREMOR

Her hangi bir uzvu yer çekimine karşı bir pozisyonda hareket ettirirken ortaya çıkar.

GÖREVE ÖZGÜ TREMOR

Yazı yazma gibi belirli bir etkinlik sırasında ortaya çıkan hareket senkronu bozukluğudur.

İZOMETRİK TREMOR

Belli bir objeye karşı, ağırlık kaldırma, taşıma, kontrol etme gibi kas konsantrasyonu gerektiren durumlarda ortaya çıkar.

Tremor Hastalığının tedavisi var mı?

Tremorun çeşidine ve derecesine göre tedavileri bulunmaktadır. Bazı hastalarda tedaviler yüzde yüz sonuç verse de, tamamen ortadan kalkmama durumu da söz konusu olabilir.

Tremor hastalıklarda doktor, ayrıca bir elektromiyografi (EMG) yapılmasını isteyebilir. Bu test istemsiz kas aktivitesini ve sinir uyarımına verilen kas hızı cevabını ölçer. Tanıda MRG, BT gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılır.

Tremor Tedavi Yöntemleri var mı?

Tremor; hareketlerin kontrolsüzlüğünü arttıracağı için nikotin, kafein ve benzeri uyarıcılar titremenin derecesini arttırabilir. Tedavi sırasında tüm uyarıcılardan uzak durulması gerekir. 

Stresten kaçınmak: Stres ve anksiyete, titremeleri daha kötü hale getirebilmektedir ve mental açıdan rahatlamak titremeleri iyileştirebilir. Yaşamdaki tüm stresler ortadan kaldırılamasa da masaj, yoga, meditasyonlar sayesinde ruh ve fiziksel olarak rahatlama tremorü de azaltacaktır.

Tremor olan eli daha sık kullanmak, titremenin etkisini azaltma da yardımcı olacaktır.

Tremor hastalığı nasıl tedavi edilir?

İlaçlar: Titremenin sebebini değil de direkt kendisini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar bulunuyor. Doktor kontrolü sonrasında hastalar için doğru reçeteler yazılır.

Botoks Enjeksiyonları: Botoks enjeksiyonlar, tremor hastalığı giderebilir. Bu enjeksiyonlar, genellikle yüz ve kafada titremesi olan kişilere yapılan bir tedavi yöntemidir.

Fizik Tedavi: Fizik tedavi, kasları güçlendirmeye ve kas kontrolünü geliştirmeye yardımcı olan bir yöntem tremor yöntemdir. Özel hareketler sayesinde kasları çalıştırmak, titremelerin giderilme için etkili bir yöntemdir. Kontrol mekanizmasını güçlendireceği için kasların hareket işlevi artar.

Beyin Stimülasyon Cerrahisi: Beyin stimülasyon cerrahisi, kişiyi güçsüzleştiren titremelerin tedavisi için tek seçenek sayılır. Bu işlem sırasında cerrah, beynin titremelerden sorumlu olan kısmına bir elektrik probu yerleştirmesi yapmaktadır. Yerleştirilen bu proba bir tel bağlanır ve telin diğer ucu göğüs bölgesinde cilt altında tremor bölgeye yerleştirilir. Göğüse ayrıca küçük bir cihaz yerleştirilir ve telin boştaki ucuyla birbirine bağlanır. Bu cihaz, beynin tremor olan alanı durdurmak için bölgeye yerleştirilen proba uyarıcı darbeler gönderilir.

Doktor muayene ile tendon refleksleri, koordinasyon, duruş, kas kuvveti, kas tonusu ve dokunma hissini değerlendirir ve ölçümlere göre süreç belirler.