Spastisite, belirli kasların aşırı aktif hale gelerek katılığına, sertliğine ya da spazmlarına neden olan tablodur. Yaralanma, serebral palsi, inme ya da multipl skleroz gibi durumların beyinde ya da omurilikte yol açmış olabileceği hasardan ileri gelir. Spastisite vücudun çoğunu (yaygın spastisite) ya da el, ayak gibi sadece küçük bir bölgeyi (fokal spastisite) etkileyebilir. Spastisitenin etkileri, hafif sertlikten ağrılı, kontrol edilemeyen spazmlara kadar uzanır.

Botulinum toksin sinir uçlarını bloke ederek geçici bir felce neden olur, bu özelliğinden yararlanılarak spastisitede aşırı kas kasılmasının azaltılması hedeflenir. Botulinum toksini yalnızca spesifik kaslara enjekte edilir. Enjeksiyon için hangi kasların seçileceği hastaya göre değişir. Her bir kasa enjekte edilen botulinum toksini miktarı da hastanın bireysel gereksinimlerine göre belirlenir. Küçük kaslara bir-iki yerden enjeksiyon yapılabilir, büyük kaslar için ise üç-dört enjeksiyon gerekli olabilir. Botulinum toksini enjeksiyon yerinden çok uzağa yayılmaz, dolayısıyla normal olarak çevredeki kasları etkilemez.

Spastisite botoks uygulaması - NeuroPark

Botulinum toksini küçük kaslarda 24 saat içinde etkisini göstermeye başlar ve tam etkileri üç-dört gün sonra görülür. Daha büyük kaslarda ya da çok sert olan kaslarda tam faydanın elde edilmesi için iki hafta kadar bir sürenin geçmesi gerekebilir. Tedavinin etkileri yaklaşık üç dört ay devam eder. Ondan sonra kas yeniden daha önce olduğu haline dönmeye başlar, ama germe egzersizlerini ve atel kullanılmasını kapsayan yoğun bir fizik tedavi programı ile enjeksiyondan elde edilecek fayda daha uzun (6 ila 12 ay) sürebilir.

Enjeksiyonun etkisi, her hastada farklı sürelerle devam eder ve etkinin ne kadar devam edeceğini önceden kestirmenin bir yolu yoktur. İlk enjeksiyondan sonra hastanın yaşadığı deneyim, göreceği yararlar konusunda iyi bir fikir verecek ve bir sonraki enjeksiyonun ne şekilde, ne sıklıkta yapılacağı yeniden değerlendirilecektir.

Spastisite Nedir?

Patolojik bir sağlık sorunu olan spastisite; insan vücudunda yer alan şiddetli derecede kasılması sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Beyinde meydana gelen bir hasar sonucunda ortaya çıkabilen spastisite, vücudun belli bir bölümünde olan kaslarda kendini gösterebileceği gibi tüm vücutta da görülebilir.

Hastalığı yaşayan kişi tarafından spastisite sorunu “kasların sürekli olarak kasılması hali” olarak tanımlanmaktadır. İstem dışı meydana gelen bu kasılmalar, kasların katı ve gergin bir konuma gelmesine yol açtığından dolayı yürüme, konuşma, yemek yeme, hareket etme gibi kişinin günlük aktivitelerini büyük oranda kısıtlayarak yaşam kalitesini düşürmektedir.

Spastisite, tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Beyin, omurilik üzerinde meydana gelen ve bu iki hayati organda deformasyona neden olabilecek her hastalık sonucunda buna bağlı olarak kişide spastisite de görülmeye başlayabilir.

Genel olarak bakıldığında serebral palsi, multiple skleroz, beyin travması, inme ve ciddi yaralanmalar sonucunda spastisite sorunu yaşandığı görülmektedir. Çocuklarda da görülebilen spastisite çocuklarda bazı durumlara bağlı olarak beynin oksijensiz kalması nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Spastisite, her kişide farklı boyutlarda görülür. Bazı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan spastisite, ilerleyen zamanlarda ilerleme ve vücudun farklı bölgelerinde de görülmeye başlanabilir. İlerlemesinin engellenmesi için kişinin ve hastanın bakımını üstlenen kişilerin dikkatli olması gerekir.

Tırnak batması, idrar yolu enfeksiyonu, aşırı soğuk veya aşırı sıcak, kabızlık, damar tıkanıklığı, kırık – çıkık, safra kesesi problemleri, diş eti problemleri, hemoroid, adet kanaması, bası yaraları, herhangi bir enfeksiyon spastisiteyi tetikleyerek ilerlemesine neden olabilir.

Spastisite Geçer Mi?

Her hastalıkta olduğu gibi spastisite sorununun da durumu genellikle kişiye özeldir. Özellikle her vakada farklı bir bölgede, farklı bir şekilde görülmesinden dolayı uzmanlar spastisite tedavisi sorulduğunda en doğru yaklaşımın kişiye özel bir değerlendirme ile mümkün olacağını vurgulamaktadır.

Spastisite için son yıllarda tıp dünyası içerisinde uygulanan birkaç tedavi yöntemi mevcut. Fizik tedavi, ilaç tedavisi, cerrahi müdahale spastisite tedavisinde uygulanan yöntemler arasında yer alır. Spastisite geçer mi, sorusuna ne yazık ki net bir yanıt vermek mümkün değil. Çünkü hastaların bu 3 aşamadan oluşan tedaviye nasıl yanıt vereceği değişkenlik göstermektedir.

Tedavi sürecinin beklendiği gibi ilerlemesi ve kişinin de tedaviye yanıt vermeye başlaması ile birlikte daha az yorulma, spastisite sorunu olan kişinin kendi yemek yiyebilme, üzerini giyinebilme gibi hareket kabiliyetlerini tekrar kazandığı gözlemlenen iyileşmeler arasında yer alır.

Spastisite Tedavisi Var Mıdır?

Çocuklarda doğuştan veya sonradan meydana gelebilen bu sorun yetişkin kişilerde de görülür. Spastisite sorunu ile karşılaşan kişiler, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemesinden ve rahatsızlığa neden olmasından dolayı bunun tedavi yollarını araştırırlar.

Fizik tedavi yöntemi, spastisite tedavisinde ilk adım olarak görülür. Fizik tedavi seanslarının düzenli olarak takip edilmesi, ev ödevlerinin yapılması, hasta bakımını üstlenen kişilerin kişiye bu egzersiz programını uygulaması için hareketlerde yardımcı olması tedavi için önemlidir.

Fizik tedavi aşamasından sonra ilaç tedavisine geçilir. İlaç tedavisine doktorun genel durum değerlendirmeleri sonrasında kişiye özel olarak dozları ayarlanarak başlanmaktadır. Bu nedenle kulaktan duyma bilgilerle kesinlikle uzman önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Bazı hastaların durumuna bağlı olarak cerrahi müdahaleler de spastisite tedavisinde uygulanan teknikler arasında tercih edilen yöntemlerden biri olarak yer alır. Cerrahi müdahaleler ile spastik kasların karşıtı olarak kişiye alçı ve atel uygulamaları yapılarak sabitlenmenin cerrahi açıdan yapılması hedeflenmektedir. Genel olarak uygulanan egzersiz programları düzenli ve doğru şekilde yapıldığında kişinin şikayetlerinin hafiflemesine yardımcı olur.

Spastisite Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Spastisite, nöromuskuler bir rahatsızlıktır. Yani kaslar devamlı şekilde kasılmış halde olurlar. Bu durum ortaya pek çok sonuç çıkarır. Örneği spastisite olan bir birey yürüme, hareket etme, konuşma gibi temel aktiviteleri yerine getiremez. 

Spastisitenin pek çok sebebi olabilmektedir. Ancak çoğunlukla çocuktaki spastisite oksijensizliğe bağlı beyin hasarından meydana gelmektedir. Aynı zamanda beyin travması, inme meydana gelmesi, spinal kord hasarı da bu duruma yol açmaktadır. Bu olayların hepsi sinir sisteminde hasara neden olur. 

Pek çok farklı formda ortaya çıkan spastisite, tendon reflekstlerinin aşırı aktif olmasından dolayı meydana gelir. Bükülü kalmış eklemlere sıklıkla rastlanırken, konuşma problemi, kol ve bacakların çaprazlanması gibi durumlarla da kendini gösterebilir. Uzun vadede ise, kaslar eklemleri büzerek tek bir pozisyonda kalır. Bu şekilde sabit bir yapı bedende kalıcı hale gelir. 

Eğer ki spastisite varlığını ortaya konmuş ve derecesi belirlensin isteniyorsa, değerlenme yapılırken tüm beden tamamen fiziki muayeneye alınır. Ayrıca nörolojik değerlendirme bu işin temel taşıdır. Bireyin hangi kasları spastisite gösteriyorsa, bunun kesinliğini ortaya koymak için fizik ve meslek terapistleri tarafından değerlendirme yapılmalıdır.

Kaynakça:

http://www.tftr.org.tr/tr/static/hasta_bolumu/spastisite
https://www.beyinder.org/spastisite/

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir

×