• EEG Hizmeti - NeuroPark

Elektroensefalografi (EEG) Konu Başlıkları

Uyanık halde yapılan, yaklaşık 30-45 dakika kadar süren, kısa süreli EEG tetkikidir. İşlem sırasında gözünüzü açıp kapatmak, önünüze yerleştirilen bir lambaya aralıklı olarak bakmak (fotik uyarı) ve 3 dakika kadar derin ve hızlı nefes alıp vermek (hiperventilasyon) gibi komutlar verilip bu komutları yerine getirmeniz istenir.

EEG işlemi sırasında hastaya herhangi bir elektrik akımı verilmez, bu nedenle ağrı ya da acı hissedilmez. Hamileler de dahil olmak üzere her yaştaki bireye kolaylıkla uygulanabilir. Sık aralıklarla EEG çekilmesinin veya uzun süreli kayıt yapılmasının tıbbi açıdan hiçbir sakıncası yoktur. Kaliteli ve doğru bir çekim için, çekime gelinmeden bir gün önce saçın yıkanması gereklidir.

Unutulmamalıdır ki, doğru teşhis ve tedavi için EEG çekiminin kaydedilmesi ve yorumlanması bu konuda tecrübeli ve uzman olan kişilerce yapılmalıdır.

Çocuklarda EEG tetkiki hakkında bilgi almak için tıklayınız.

EEG Hazırlık - NeuroPark

Rutin EGG Nedir?

İnsan vücudundaki önemli ve hayati organlardan bir tanesi de beyin… Beyinsel fonksiyonların ve beynin elektriksel faaliyetleri sonucunda kişiler yaşamsal faaliyetleri devam ettirebilmekte, hareket etmekten uyumaya kadar birçok konuda bu beyin dalgalarına vücut ihtiyaç duyar. Beyinde gerçekleşen bir anormallik çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Beynin elektriksel faaliyetlerinin nöroloji uzmanı tarafından kayıt altına alınma işlemine EGG incelemesi adı verilmektedir. En sık başvurulan EGG yöntemleri arasında rutin EGG işlemi yer alır. Bu EGG çeşidinin en önemli özelliği hasta uyutulmadan, uyanıkken EGG işleminin gerçekleştirilmesidir.

Ortalama yarım saat süren rutin EGG, ihtiyaç duyulduğu takdirde küçük yaştaki çocuklardan yetişkinlere kadar herkese uygulanabilen bir görüntüleme yöntemidir. Kişi uyanıkken gerçekleştirilen EGG çekimi, bilgisayar sistemi sayesinde kayıt altına alınır ve EGG teknisyeni bilgisayar çıktısı alarak sonuçları nöroloji uzmanına iletir.

Kağıt üzerinde kalp atışını andıran elektriksel dokunuşlar, dalgalı çizgiler halinde bir görüntü olarak kağıda yansır. Bu dalgalara bağlı olarak nöroloji uzmanı, hastanın genel durumunu değerlendirme ve hastalık ile ilgili gerekli tedavi yöntemlerine karar verme imkanı bulur. Özellikle bu dalgalarda ortaya çıkacak düzensizlikler hastalık teşhisinde önemli rol oynayan veriler olarak kabul edilir.

Rutin EGG Neden Çekilir?

Beyin içerisinde yer alan hücreler kendi arasında elektriksel etkileşimlerde bulunurlar. Bu elektriksel faaliyetler vücudun sağlıklı olması için hayati önem taşır. Bir anormallik şikayeti nedeniyle doktora başvuran kişilere rutin EGG uygulaması yapılarak elektriksel faaliyetler ile ilgili problemlerin tespiti yapılmaktadır.

Birçok farklı sağlık sorunu şikayetinde rutin EGG işlemi nöroloji uzmanı tarafından gerekli görülebilir.

  • Epilepsi gibi nöbet bozuklukları yaşanan hastalıklar
  • Kafaya alınan darbeler sonucunda ortaya çıkan yaralanmalar
  • Beyincik iltihabı
  • Beyin tümörü
  • Beyin fonksiyonlarında ortaya çıkan bozukluklar
  • Uyku düzeninde bozukluk şikayetleri
  • İnme & felç
  • Alzheimer
  • Hafıza problemleri

Yukarıda listelenen sağlık sorunları söz konusu olduğunda rutin EGG testine ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda bu hastalıkların dışında beyin ameliyatı olan kişilere ameliyat sırasında aktiviteyi izlemek amacıyla da EGG ile izleme yapılabilmektedir.

Rutin EGG Nasıl Çekilir?

Beyin faaliyetlerini ölçme ve kaydetme için özel geliştirilmiş bir cihazla gerçekleştirilen rutin EGG çekimi, hasta uyanıkken gerçekleştirilen bir işlemdir. Hastadan EGG çekimi boyunca sakin kalması ve hareketsiz bir şekilde oturması veya uzanması istenir. İşlem yaklaşık yarım saat sürecektir.

Saçlı kafa derisinin üzerine beyin içerisindeki elektriksel dalgaları iletmek için özel olarak üretilen elektrotlar yerleştirilir. İşlem sırasında yapışkan bir jel kullanılır ve kafa derisi üzerine yaklaşık olarak 15 veya 25 elektrot yerleştirilmesi gerekir. Elektrotların yerleştirilme düzeni hastadan hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

Elektrotların bağlanması ile rutin EGG çekim süreci başlamış olur. işlem sırasında işiye çeşitli ışık vb. uyaranlar gösterilir. Bu uyaranlar karşısında EGG teknisyeni kişiden gözünü kapatıp açmasını isteyebilir.

Testin sona ermesi ile elektrotların hepsi kişinin kafa derisinden çıkarılır. İşlem sonucu için bilgisayardan çekimin çıktısı alınarak EGG teknisyeni tarafından nöroloji uzmanına sonuç iletilerek gerekli değerlendirmeler yapılmaya başlanır.

Rutin EGG çekimi genel olarak yarım saat süren ve kişiye herhangi acı, ağrı hissi uyandırmayan, uyanık vaziyette çekilebilen bir işlemdir. Ancak bazı durumlarda bu işlemin uygulama süresi bir saate kadar uzayabilir. Kişinin çekim boyunca hareketsiz durması, EGG teknisyeni tarafından verilen talimatlara uyması en net ve doğru sonucun alınması için önemlidir.

Bazı hastaların hastalıklarına veya özel durumlarına göre rutin EGG çekiminin süresi 24 saate kadar uzayabilir.

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir

×