Parkinson Hastaları Bayılır mı?

Parkinson hastalığı, beyinde yer alan bazı hücre kusurlarından dolayı olur. Beyindeki etkileşimi ciddi anlamda etkileyen dopamin hücresinin işlevini yerine getirmemesi durumunda Parkinson hastalığı meydana gelir. Parkinson hastalığı genellikle yaşlılık döneminde oluşur.

 60’lı yaşlarda görülmeye başlanan Parkinson hastalığı bazı durumlarda 40 yaşına kadar gerileyebilmektedir. Burada önemli olan nokta teşhisin erken konmasıdır. Parkinson hastaları çok sayıda belirtiye maruz kalmaktadır. Bu belirtilerin en bilineni dinlenme esnasında oluşan titremedir. Aniden gelen ve uzun süre vücutta devam eden titremeler, Parkinson hastalığının genel bulgusudur. Titremenin yanı sıra hareketlerde ağırlık ve yavaşlık, Parkinson hastalığı için en bilinen belirtidir. Parkinson hastaları yavaş hareket ederler. 

Ani hareket etmeleri imkansız gibi bir şeydir. Eğer oturdukları yerden biraz hızlı kalkmaya çalışırlarsa aşırı baş dönmesi ve dengesizlik ile karşı karşıya kalabilirler. Bazı Parkinson hastaları oturdukları yerden kalkarken bayılma gibi durumlar ile yüzleşmektedir. Bayılma durumu Parkinson hastası kişilerde epey yaygındır, fakat çok sıklıkla görülmez. Eğer Parkinson hastaları bayılıyor mu gibi bir sorunuz varsa buna cevap evet olacaktır. Bu hastalık türünde iki farklı nedenden bayılma yaşanabilir. İlki herkesin bildiği üzere göz kararması ve baş dönmesi nedeniyle olanıdır. Bir diğer bayılma nedeni ise Parkinson hastalarına verilen ilaçların yan etki olarak aşırı uyku yapmasıdır.

 Hasta bir iş ile uğraşırken bir anda uyku bastırabilir ve bu nedenden dolayı bayılabilir. Bu o kadar ani olur ki etrafındakiler ne olduğunu anlayamaz. Bu nedenle Parkinson ilaçlarına henüz yeni başlayan ve alışma sürecinde olan hastaların kesinlikle yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Özellikle ilaç alımı sonrasında yere düşme, olduğu yere yığılma gibi durumlar ile daha büyük sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Parkinson Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığına sahip olan kişiler pek çok farklı belirtiye sahiptir. Bu belirtilerin en başında özellikle ellerde titreme olmak üzere tüm vücutta yer alan titreme olmaktadır. Bunun yanı sıra yavaş hareket etme, kabızlık, kasların aşırı sert olması, uyku problemleri, yürümekte zorluk yaşama, düşük ses tonu, baş dönmesi ve bayılma, duruş ve postür problemi, koku kaybı, küçük el yazısı görülebilir. 

Bu problemlerin büyük bir çoğunluğu ağır hareket etmekten ve aşırı titremeden oluşmaktadır. Bunun yanında ilaçların yan etkisi olarak kabızlık sıklıkla görülmektedir. Uyku sorunları, vücuttaki titremelerden dolayı oluşmaktadır. Bu durumlardan en az bir tanesini yaşıyorsanız, doktor kontrolüne gitmenizde fayda olacaktır. Parkinson hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir.

Parkinson Hastalığı Neden Oluşur?

Parkinson hastalığı, beyin ile alakalı bir sorundur. Beyinde yer alan dopamin hücresinin işlevini yerine getirememesi sonucunda kişinin hareketlerinde ciddi bir yavaşlama meydana gelir. Hareketlerin ağırlığı hastalık aşama atladıkça ilerler. 

Bunun yanında kişinin durup dururken titremesi gibi durumlar sıklıkla görülür. Genellikle yaşlılık döneminde ortaya çıkan bu hastalık, orta yaşta da görülebilmektedir. Parkinson hastalığı için ilaç tedavisi ile ileri safhalarda beyin pili takılması doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Bunun yanında yeterli ve diyetinize uygun beslenme ile Parkinson hastalığı en az seviyede seyredecektir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalık türünde de erken teşhis ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz.