Parkinson Hastaları Araç Kullanabilir mi?

Parkinson hastaları, beyinde yer alan dopamin hücrelerinin işlevini yitirmesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlık biçimidir. Genellikle 60 yaşından sonra görülen bir hastalık olsa da en erken olarak 40’lı yaşlarda ortaya çıkabilir. Hareketlerde meydana gelen yavaşlama, durup dururken gelen titreme vb. gibi durular Parkinson hastalığının habercisidir. Bu durumlar nedeniyle Parkinson hastaları gündelik yaşamlarında pek çok konuda olumsuz etkilenmektedir. Parkinson hastalığının aşamasına göre görülecek olan bulgular da değişikliğe uğramaktadır.

Başlangıç seviyesindeki Parkinson hastalığında hastanın hareketleri daha normal olurken, ileri Parkinson hastalığında ciddi bir yavaşlama söz konusu olabilir. Bu da hastaların aklına pek çok soru işareti getirir. Bunların en başında ise Parkinson hastalarının araba kullanıp kullanamayacağı olmaktadır. Parkinson hastaları eğer ileri seviyede yer almıyorlarsa araba kullanabilirler.

Araç kullanımı için gereken koordinasyon ve dikkat Parkinson hastalarında zaman içerisinde yok olabilir. Eğer aşırı bir yavaşlama durumu yoksa Parkinson hastalarının araç kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bunun yanı sıra Parkinson hastalarına tedavi amacı ile verilen ilaçlar, yan etki olarak aşırı uyku durumu meydana getirebilir. Bu da demek oluyor ki tedavinin ilk başlarında aşırı ve ani gelen uyku Parkinson hastalarında sıklıkla oluşur.

Bu durum genellikle hastanın ilaca alışması sürecinde olur. Bu nedenle hasta ilaçlarına bağışıklık kazanana kadar aşırı ve ani gelen uyku durumu nedeniyle araç kullanımından uzak durmalıdır. Belirtiler geçtikten sonra araç kullanımına başlayabilir. Eğer hastanın aşırı ağır hareketleri henüz başlamamışsa araç kullanımına devam edebilir, tabii her ihtimale karşı yanında birisinin olması daha güvenli olacaktır.

Parkinson Hastalığı Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?

Parkinson hastalarının aşırı titremesi, yavaş hareket etmesi gibi bulguları nedeniyle hastaların gündelik yaşamları ciddi anlamda etkilenmektedir. Bu etkiler nedeniyle elbette ki önceki kadar kaliteli bir yaşam standardı devam etmez. Parkinson hastalarının en fazla elleri titremektedir. Bu nedenle elleri ile yaptığı işlerde ciddi bir kayıp yaşarlar. Öyle ki yemek yerken bile zorlanırlar. Bu nedenle püre, yarı katı besinler hem sindirim sistemleri hem de daha rahat yemeleri için iyi bir seçenektir.

Bunun yanı sıra Parkinson hastalarının bacak kasları sertleşir e bu nedenle ağır ve kısa adımlar ile yürürler. Konuşmaz hızı, ses tonu yüksekliği, yüz mimikleri azalması, monotonlaşma sıklıkla görülür. Ani gelen titremeler sonucunda el yazılarında ciddi bir değişim oluşur.

Parkinson Hastalığı Tedavisi için Neler Uygulanabilir?

Parkinson hastalığı tedavisi için çok sayıda ihtimal bulunmaktadır. Doktorlar bu hastalık türü için öncelikle ilaç tedavisi önermektedir. Eğer Parkinson henüz başlangıç aşamasındaysa ilaç desteği ile dengeli bir hale sokulabilir. Bunun yanı sıra Parkinson hastalığı ileri seviyede seyrediyorsa ve yan etkileri aşırı bir hal aldıysa beyin pili takılması en doğru tedavi olacaktır. Tıbbın yanında Parkinson hastaları beslenmeleri ile de olumlu yönde etkilenebilir.

Yüksek karbonhidrat ve düşük protein ile oluşan bir diyet listesi sayesinde pek çok Parkinson hastası bu hastalık sürecini olumlu yönde geçirmiştir. Doktorunuzun önereceği diyet listesine dikkat ederek, Parkinson hastalığını ve belirtilerini en az seviyede yaşayabilirsiniz.