Nevralji Tedavisi

Nevraljiler genelde baş ve boyun bölgesinde ortaya çıkan nöropatik ağrı karakterinde sinirin kendisinin hasarından kaynaklanan kronik, yanıcı, batıcı ya da soğuk hissi şeklinde, bazen sürekli, bazen dayanılmaz şiddette olabilen vurucu ve geçici tarzda ağrılardır. 

Nevralji hastalığının tedavisi mümkün mü?

Tamamen nevraljinin bulunduğu bölgede ki destekleyici unsurlarla ilişkilendirilir tedavi. 

Akut Dissemine Ensefalomyelit (ADEM) Multiple sclerosis (MS) gibi hastalıklarda sinirlerin etrafını saran myelin kılıfı kaybolmaktadır. Sinirin etrafındaki koruyucu madde kalktığı için bu hastalıklarda nevraljiye dayalı ataklar daha sık görülür.

Sinirin üzerinde oluşacak bir bası da nevraljiye sebep olabilir. Kemik, ligament denilen bağlar, kan damarları ve tümörler sinirlerin üzerine bası oluşturarak nevraljiye sebebiyet verir. Trigeminal nevraljide de sebep genellikle sinirin beyin sapından ilk çıktığı yerde oluşan bir damar basısıdır. 

Kanda dolaşan yüksek kan şekeri düzeyi hem kılcal damarlara da hem de sinirlerin kendisine zarar vermektedir. Bu zarardan kaynaklı olarak da diyabetik periferik polinöropati gelişim gösterir. Ellerde, ayaklarda uyuşmalar ve yanmalar bunun devamında belirginleşir. Bu nevralji tipi daha çok ellerde, ayaklarda, bacaklarda ve kollarda görülen çeşitlerdir. Daha az sıklıkla da kronik böbrek yetmezliği, kanser ilaçlarının yan etkileri, flurokinolon grubu antibiyotikler, travmalar ve kimyasal uyaranlar bağlı tetikleyici unsurlar olarak görülebilir. Nevraljiyi tetikleyen hastalık azaltıldığında, ortadan kaldırıldığında tedavisi mümkündür. 

Nevralji tedavisi, çeşitleri ve yöntemleri;

En sıklıkla gözlemlenen nevralji çeşitleri: Trigeminal Nevralji, Postherpetik Nevralji, Oksipital Nevralji ve Glossofarengeal Nevralji’dir. Sinir hasarına bağlı vücudun belli bölgelerinde ortaya çıktığında o bölgenin ismiyle de adlandırılabilir. Mesela oldukça nadir görülen interkostal nevraljilerde kaburgaların arasında yanıcı batıcı tarzda ağrılar kişiden kişiye değişiklik gösterse de şiddetli bir şekilde meydana çıkıyor. Fakat bu durum çok nadir gözlemleniyor.

Nevraljilerin tedavisi ilk etapta ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bir epilepsi ilacı olan Karbamazepik Trigeminal nevralji tedavisinde ilk olarak uygulanan ilaçtır. Birçok hasta uzun yıllar boyunca bu tedavi sayesinde sancısız ve ağrısız bir yaşam sürebiliyor. Kişilerin ilaca bağışıklık kazanması durumunda aynı sonuç alınamaz. Böyle durumlarda ilaç değişikliği yapmak gerekir. 

İlaçların fayda etmediği durumlarda ya da ilaç kullanmak istemeyen genç hastalarda mikrovasküler dekompresyon denilen 5. sinirin beyin sapından çıktığı yerde üzerine basan damarı kaldırmak için uygulanan cerrahi yöntem günümüzde oldukça az komplikasyonlarla, cerrahi işlem uygulamak daha doğru olacaktır. 

Beyin ameliyatını kaldıramayacağı düşünülen olgularda sinirin kafatasını terkettiği delikte bulunarak radyofrekans ile sinirin duyusal komponentinin öldürülmesi işlemi seçenekler arasından en iyisidir. 

Oksipital nevraljide oksipital sinir bulunarak üzerine kortikostreroid ve lokal anestetik ajan karışımlarının sonucunda kayda değer olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Bu enjeksiyonların tedavi süreleri geçicidir fakat uygulama basit olduğu için tekrar tekrar uygulanabilir.

Glossofarengeal nevraljide de günümüzde en etkin tedavi yöntem cerrahi tedavi yöntemidir.

 Trigeminal sinir tedavisindeki mikrovasküler dekompresyon bu sefer 9. sinir üzerindeki baskıyı kaldırmak için uygulanır.

Görüldüğü üzere nevraljiler hasta hayatını ciddi anlamda zorlaştıran, kısıtlayan ve sonlandıran psikososyal uzanımları olan hastalıklardır. Fakat birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır