Myopati (Kas hastalığı) Tedavisi

Kasları oluşturan birimler, ancak mikroskopta görülebilen, mikro kas hücreleridir. Beyinden çıkan “hareket et!” emri, vücudu ağ gibi saran periferik sinirler tarafından yönetilir. Bu her biri periferik sinir  kas hücresine ulaşacak şekilde bir sisteme sahiptir. Kas hücresi bu hareket emrini aldıktan sonra iç mekanizmalarını çalıştırarak kasılır ve çok sayıda kas hücresinin kasılması ile gözle görülür kinetik hareketlilik ortaya çıkar. Bu kasılma sürecinde ki kontroller önemli ve çok bileşenlidir.

 Kasılma sırasında bu hücreler kendi enerjilerini kendi sistemleri sayesinde oluşturur ve oluşan enerjiyi kullanır. Kaslar, kasılacak elemanlarını çok ince bir ayarlamaya tabi tutarlar ve bu kasılıp gevşeme sırasında patlamasın diye hücre zarlarını kontrol altında tutup korumaya alırlar. Bu işlevlerin herhangi birinde meydana gelen bir bozulma söz konusu olursa, kasılma sürecini engeller ve mypoti kas hastalığı ortaya çıkar.

Myopati  nedir, tedavisi var mı?

Kas Hastalıkları ( Myopati ), kas liflerinden kaynaklanan, çoğu zaman kaslarda güçsüzlük, incelme bazen ağrı ya da krampların görüldüğü hastalık türüdür. 

Miyotonik Distrofi: Myotonik distrofi ise erişkin yaşta en sık görülen kalıtsal kas hastalığıdır. 

Myopati hastalığının tedavisi;

Kas hastalıklarının genetik olanlarının tedavisi tam anlamıyla mümkün değil. Fakat sadece ilaçlarla hastalığın seyrini yavaşlatmak tedavilerle mümkün. Genetik olmayan kas hastalıklarında ise iyileşme daha olasıdır.

Genetik ( kalıtımsal ) myopati yani kas hastalıkları genellikle çocuklarda ergenlerde ve erişkin hastalarda nadiren de olsa yaşlı bireylerde görülüyor. Çocuk ve ergenlerde yürüme bozukluğu, el ve kol refleks düşüklüğü ve senkron problemi gözlemlendiği zaman hemen bir uzman kontrolü ve desteğine başvurulmalıdır.

Mypoti hastalığının tedavisinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Tedavide; basit ve yaygın ilaçlar olarak, Kortizon, IVIG veya kan değişimi uygulanmaktadır. Ayrıca bazı hastalarda uzun sürebilen koruyucu tedaviye de yer verilmektedir. Bu tedaviler, hastanın hangi tür kas hastası olduğu teşhis edildikten sonra hastalıkla uyumlu olan dozlar verilmektedir. Çünkü bazı kas hastalıkları vücuttaki eksik olan maddelerle ilgilidir ve eksiklik ortadan kaldırılırsa giderilebilir. Kas biyopsisi hastalığın tanısı açısından çok önemlidir.

‘’Kas hastalıklarının en yaygın belirtisi kas güçsüzlüğüdür’’

Kas güçsüzlüğü en yaygın bel ve kalça çevresindeki kaslarda bulunur ve ilk etap da daima ilk belirti yürüme, merdiven çıkma, oturulan yerden kalkma güçlüğü olarak baş gösterir. Hastalığın bebekler de gözlemi; bebeklerin zıplarken bacakların güç verememesi ve eğer güçsüzlük çok yaygın ise bebeğin tümüyle gevşek bir kas yapısına sahip olması olarak sağlanır. Küçük yaşlarda kas hastalığı ortaya çıkan çocuklarda ise durum yürürken veya merdiven çıkarken hep kucağa alınmak istemesiyle başlar. 

Kas hastalıklarının doğru teşhis edilmemesi bu çocuklara sıklıkla düz tabanlık gibi tanılar konmakta ve verilen ortopedik ayakkabıların ağırlığı ile yürümeyi daha fazla zorlaştırmaktır. Ergenlikte ise koşarken akranlarından geri kalan, yürümede değişken hareket ve refleksler, merdiven çıkmada zorlanma dikkat çekebilir ve uzman kontrolü ister.

 Erişkin ve yaşlı kişiler ise kaslarının üzerinde ki hakimiyeti kaybederler ve doktora başvururlar. Her üç grup içinde durum boyutuna göre fizik tedaviler uygulanır. Her yaş aralığı için fizik tedavinin çeşidi de farklıdır.

Uzman doktorunuz fizik tedavi için verdiği süre ve tedavi kapsamını desteklemek amaçlı ilaç ve teknik destek tedavisi de yapabilmektedir.  Süreç ve tedavi yöntemi kişiden kişiye farklılık gösterecektir.