Miyopati Nedir?

Miyopati, kas hastalıklarının genel adı olmaktadır. Çoğu kişi miyopatiyi bir hastalık olarak görse de aslında bu tamamen yanılgıdır. Tek bir kas ya da kas gruplarında meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda hastaya tam bir tehşis koymadan önce miyopati tanısı koyulur. Bu tanı ardından gerekli incelemeler yapılarak, miyopatinin yani kas hastalıklarının hangi türünün yer aldığı tespit edilir. Miyopati, kas liflerinin hastalığına bağlı olarak meydana gelir.

Çoğunlukla kaslarda güçsüzlük, incelme ve ağrı olarak görülmektedir. Miyopati türleri genellikle aileden gelen genetik bir durumdur. Fakat bazı durumlarda dış etmenlerden dolayı oluşabilir. En doğru tetkiki ve nedenlerini bir hekim muayenesi sonrasında öğrenebilirsiniz. Miyopati türünü saptayabilmek için çeşitli kan testleri, kas ve sinir işlevlerini inceleme için kullanılan elektromyografi vb. gibi işlemler yapılır. Eğer çok gerekli olursa kas biyopsisi uygulanmaktadır. Miyopati aileden gelen bir genetik rahatsızlık olarak görülüyorsa, çoğunlukla ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz. Çoğu hastada çocuk yaştan itibaren meydana gelebiliyorken, bazılarında ilerleyen yaşlarda kendisini göstermektedir. Bu nedenle eğer ailenizde kas hastalığı varsa evlilik öncesi gereken önlemleri doktorunuz yardımı ile almalısınız.

Sık Karşılaşılan Miyopati Türleri Nelerdir?

Miyopatinin kas hastalıklarının tıp dilindeki adı olduğundan bahsetmiştik. Kendi başına bir rahatsızlık olmayan miyopati pek çok farklı türe ayrılmaktadır. Hastalarda en sık görülen miyopati türleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 

  • Duchenne ve Becker Kas Distrofileri: Distrofin proteininin eksik olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.
  • Kavşak Tipi Kas Distrofileri: Omuz ve kalça çevresinde yer alan kaslarda halsizlik şikayeti ile oluşur. Yokuş çıkma, yüksek raflara erişmede zorlanılır.
  • Miyotonik Distrofil: En sık görülen kalıtsal kas rahatsızlığıdır. Genetiktir ve anne ya da babasında bu şikayet görülen çocuklarda oluşma ihtimali %50’dir.
  • Fasioskapulohumeral Kas Distrofisi: Yüz kasları ve omuz çevresi etkilenir. 
  • Emery-Dreifuss Kas Distrofisi: Erken çocukluk döneminde başlar. Kasların kasılması ile özellikle kol ve bacaklarda güçsüzlük görülür. Bu nedenle kalp kası etkileşimi meydana gelir. Kalp ritim bozukluğu nedeniyle çoğu hastaya 30’lu yaşlarında kalp pili takılır. Kalp ritim bozukluğu ölümcül sonuçlara neden olabileceği için muhakkak kalp pili takılmalıdır.
  • Konfenital Kas Distrofileri: Doğumdan itibaren fark edilebilir kas hastalığıdır. Zeka geriliği, iskelet etkilenimi, beyin yapısında bozukluklar, görme bozukluğu gibi etkileri vardır. 
  • Konjenital Miyopatiler: Kas liflerinin yapısal bozukluğundan dolayı meydana gelmektedir. Çoğunlukla bebeklik döneminde ortaya çıkar, fakat bazı hastalarda ilerleyen dönemlerde görülmüştür. 
  • Metabolik Miyopatiler: Kaslara enerji sağlayan glikojen ve lipidlerde oluşan kalıtsal bozukluk nedeniyle meydana gelir. 
  • Mitokondriyal Kas Hastalıkları: Bu kas hastalığı genellikle anneden çocuğa geçmektedir. Göz kapaklarında düşüklük, göz hareketlerinin kısıtlı olması ve kol ve bacaklarda güçsüzlük meydana gelmesi en sık görülen etkiler olmaktadır.

 

Miyopati Tedavisi Mümkün Müdür?

Miyopati türlerinin her birisi farklı bir nedenden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra her bir kas hastalığının türlü yan etkileri, belirtileri ve seyir şekilleri bulunmaktadır. Bu nedenle miyopati tedavisi mümkün müdür diye bir şey çok genel olmaktadır. Bazı kas rahatsızlıklarının tedavisi bulunabiliyorken, bazıları için yalnızca fiziksel tedavi tavsiye edilmektedir. Özetlemek gerekirse; bu durum tamamen hastanın durumuna ve geçirdiği kas hastalığı türüne göre şekillenmektedir.