Miyopati Hastalığı Ölümcül Müdür?

Miyopati, insan vücudundaki kas liflerinin çeşitli nedenlerden dolayı işlevlerini tam olarak yapamamasından kaynaklanmaktadır. Miyopatinin pek çok farklı türü bulunmaktadır. Bunların her birinin ortak noktası ise tek kasın ya da kas grubunun işlev bozukluğu yaşamasıdır.

Miyopatinin türüne bağlı olarak tedavisi mümkün olabilmektedir, fakat bazı durumlarda tedavi yetersiz kalabilir. Yine de miyopatiye tamamen ölümcül bir rahatsızlık denilemez. Düzenli fizik tedavi ve ilaç desteği ile hafif durumda geçirilebilir. Miyopatinin ölümcül bir hal almaması için öncelikle tanının net bir şekilde koyulması gerekmektedir. Bu nedenle çeşitli testler ile hasta uzun bir incelemeye alınır. Hasta öncelikle muayene edilir. Muayenenin ardından akciğer fonksiyonlarını takip edebilmek adına spirometre testi uygulanır. Tedavi başlangıcı öncesinde net bir yol izlenebilmesi için kan testi de yapılması gerekenler arasındadır.

Miyopati için en gerekli olan uygulama kesinlikle EMG olmaktadır. Sinir kaslarının hareketliliğini, potansiyelini takip etmek için kullanılan EMG ile pek çok sayıdaki soru işaretinin cevabı bulunabilir. Bu testlerin yanı sıra bazı durumlarda net bir tanı koyulamaz. İşte bu gibi durumlarda doktorlar son kozları olan kas biyopsisini devreye sokar. Kas biyopsisinde sorunlu olan kastan bir örnek alınır. Bu yöntem, hastalık tespitinde en iyi sonuçları veren yöntemler arasındadır. Tüm bunlar ele alındığı zaman doğru tanı ve düzenli tedavi ile miyopati ölümcül bir etki yaratmaz.

Miyopati Tedavi Türleri Nelerdir?

Miyopatinin pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar fiziksel tedavi ve ilaç tedavisidir. Kas yapısının olumlu yönde etkilenmesi için bir dizi egzersiz programı bulunmaktadır. Hasta, bu egzersizlere uyum sağlayarak işlevsel bozuklukları en az seviyeye indirebilir. Fizik tedavinin yanı sıra ilaç tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır. Hastalığın tanısına ve kademesine göre verilen ilaçlar değişiklik gösterebilir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi, çoğunlukla hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve yaşan standardını arttırabilmesi için uygulanmaktadır. Doktor, hastaya gereken ilaçları reçete halinde yazmaktadır. Miyopatide en sık önerilen ilaç türleri şunlar olmaktadır;

 

  • Kortikosteroidler: Miyopati tedavisinde öncelikli olarak verilen ilaçlar arasında yer alan kortikosteroidler, halk arasında kortizon olarak bilinmektedir. Kesinlikle doktor kontrolü altında tüketilmesi gereken bu ilaç, birçok hasta için ciddi anlamda kurtarıcı görevi görmektedir.
  • Deflazakort: Kortizon grubunda yer alan bu ilaç, güçlü etken maddeler içermektedir. Kalp yetmezliği, ülser gibi yan etkileri yanında getirebildiği için hastanın sağlık durumunun iyice incelenmesi ve sonrasında verilmesi gerekmektedir.
  • Antidepresanlar: Hasta, tedavi sürecinde psikolojik olarak bunalıma girebilmektedir. Miyopatinin tedavi süreci epey sancılıdır. Bu nedenle doktorlar istek doğrultusunda antidepresan verebilmektedir. Yine de çok gerekmedikçe alınmaması gerekmektedir.

 

Fizik Tedavi

İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi iyileşme dönemini ciddi anlamda olumlu etkilemektedir. Çoğu hasta ve özellikle de ilaç tedavisine ihtiyaç duymayan hastalar, yalnızca fizik tedavi desteği ile olumlu anlamda etki alabilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun önereceği egzersizleri muhakkak uygulamalısınız.

Miyopatinin Kesin Tedavisi Var Mı?

Miyopatinin kesin bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Yalnızca ilaçlar ve fizik tedavi ile süreç daha hafif geçmektedir. Bu demek oluyor ki eğer fizik tedavi aksatılırsa miyopati yenileyebilir. Bu nedenle doktor tavsiyelerine kulak asmalı ve her bir adımı büyük bir titizlikle yapmalısınız.