Mitokondriyal Miyopati Hastalığı Nedir?

Bilindiği üzere mitokondriler, hücrenin gerek duyduğu enerji miktarını karşılamasını sağlayan yapılara denilmektedir. Eğer vücuttaki mitokondriler çeşitli nedenlerden dolayı hastalanırsa başta kaslar olmak üzere pek çok organ sistemi etki görebilir. Yani mitokondriyal miyopatinin yanı sıra pek çok mitokondriyal organ sistemi rahatsızlığı da bulunmaktadır. Buna rağmen kaslar vücutta enerji ihtiyacına en çok gerek duyan dokular olmaktadır.

Bu nedenle eğer mitokondrilerde herhangi bir sıkıntı meydana gelirse en fazla kaslar etkilenir ve sonuç olarak mitokondriyal miyopati hastalığı meydana gelir. Mitokondriyal hastalıkların büyük bir çoğunluğu anneden çocuğa geçmektedir. Burada çocuğun cinsiyeti asla fark etmez. Erkek ya da kız bebeklere geçiş olabilir. Bu nedenle eğer çocuk düşünüyorsanız, muhakkak bir doktor gözetimi ile hamile kalmalısınız. Erken tanı ile bu rahatsızlık meydana gelmeyebilir ya da çok hafif bir sancı ile geçer. Mitokondriyal miyopati hastalığının pek çok farklı belirtisi vardır. Bu belirtileri çocuğunuz üzerinde gözlemleyerek şüphe duyduğunuz anda doktora başvurabilirsiniz.

Mitokondriyal miyopati hastalığının en bilinen belirtisi gözlerde meydana gelmektedir. Göz kapaklarında düşüklük ve göz hareketlerinin kısıtlı olması durumu en net hastalık habercisidir. Bunun yanı sıra kol ve bacaklarda oluşan halsizlik, güçsüzlük durumunun sıklıkla meydana geldiği söylenebilir. Eğer bu tip belirtileri çocuğunuzda görüyorsanız, bir nöroloji doktoruna gitmenizde fayda olacaktır.

Mitokondriyal Miyopati Nasıl Meydana Gelir?

Mitokondriyal miyopati hastalığı, büyük çoğunlukta genetik olarak seyretmektedir. Aileden gelen bir hastalık olan mitokondriyal miyopati, anneden çocuğa geçer. Anneden geçiş sağladığı için çoğu kişi yalnızca kız çocukların etkilendiğini düşünse de erkek çocuklarda da aynı etkiyi sağlar.

Yani çocuğun cinsiyeti herhangi bir önem taşımamaktadır. Yalnızca geçiş evresinde anneden geçiş sağlanır. Kalıtsal bir rahatsızlık olmasına rağmen mitokondriyal miyopati, dış etkenlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Bu durum çok düşük bir ihtimal olsa bile ilaç yan etkisi vb. gibi durumlar sebebiyle mitokondriyal miyopatiye rastlanabilir.

Mitokondriyal miyopati hastalığında dikkat edilmesi gereken en önemli mesele çocuk yaştan ve hatta doğumdan itibaren başlıyor oluşudur. Bu nedenle eğer sizde olmasa bile aile geçmişinizde bu hastalığa sahip olmuş kişiler varsa doğum anından başlayarak çocuğunuzun göz hareketlerine, kol ve bacak kas durumuna dikkat etmelisiniz. Böylelikle erken teşhis konularak hastalık az seyirde oluşabilir.

Mitokondriyal Miyopati Tedavisi Var Mı?

Mitokondriyal miyopati hastalığının şu an bulunan kesin bir tedavisi, ameliyatı ya da ilacı bulunmamaktadır. Doktorlar mitokondriyal miyopati için elbette ki ilaç tedavisi uygulamaktadır, fakat bu ilaç tedavisi çoğunlukla kortizon içerdiği için hastanın sağlık kalitesinin az biraz yüksek olmasına özen gösterilmektedir. İlaç desteği ile hastanın hayat kalitesi arttırılmaktadır. Gün içerisinde yaşadığı sıkıntıların en az seviyeye inmesi sağlanır.

Mitokondriyal miyopati için gerekli olan bir diğer tedavi yöntemi ise fizik tedavi olmaktadır. Özellikle kol ve bacaklarda meydana gelen güçsüzlük ve halsizlik durumunu tam tersine çevirebilmek için önerilen fizik tedavi için doktorlar kas yapısına iyi gelen bir takım egzersizler hazırlamıştır. Tarafınıza verilen bu egzersizleri düzenli olarak uygulayarak, tedavi sürecinizi olumlu anlamda etkileyebilirsiniz.