Migren Nasıl Teşhis Edilir?

Nörolojik hastalıklar sınıfında yer alan migren, sıradan bir baş ağrısından farklıdır. Nöroloji uzmanlarına çok sayıda hasta migren rahatsızlığı nedeniyle başvurmaktadır. Genç yaşlarda olan insanlarda görülen migren hastalığının yapılan araştırmalar sonucunda kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Migren ağrısı, genellikle şakak bölgesinde sabit bir şekilde belirmektedir.

Zonklayıcı ve keskin bir baş ağrısı ile kendini belli eden migren hastalığı, nöroloji uzmanı tarafından yapılan muayene sonucunda tanı konulmaktadır. Yani her keskin baş ağrısının migren atağı olarak değerlendirilmemesi, mutlaka bir doktor tarafından tanı konulması gerekmektedir. 

Kişinin günlük ve sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen migren, nöroloji uzmanları tarafından çeşitli tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. 

Migren Nasıl Anlaşılır?

Nöroloji uzmanları, migrenin genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkabildiğini dile getirmektedir. Hormonal değişiklikler, migren hastalığının görülmesinin en büyük nedeni olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda adet döneminde hormonal değişiklikler daha sık yaşandığı için migren ağrısı şikayetleri de artış göstermektedir.

Migren ağrısına bazı durumlarda kusma, ışığa ve sese hassasiyet de eşlik etmektedir. Genellikle tek taraflı olarak gerçekleştiği söylenen migren ağrısı, yoğun ve zonklayıcı bir şekilde hissedilir. Normal bir baş ağrısının migren ağrısından nasıl ayırt edileceği hastalar tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. 

Nöroloji uzmanları tarafından migren ağrısı, çok şiddetli ve kişiyi yatak istirahatine mahkum eden bir baş ağrısı olarak tanımlanır. Tek taraflı baş ağrısı şikayetleri de doktorlar da migren şüphesini artırmaktadır. Uzmanlar, tek taraflı gerçekleşen bu baş ağrısının her zaman aynı tarafta gerçekleşmediğini ve zaman zaman yer değiştirebileceğini de söylemektedir. Şakaklarda sabit bir ağrı şeklinde hissedilen migren, göz veya gözün arka tarafına da yerleşebilir.

Başın arka tarafı, alın bölgesi, kulağın hemen arkası migren ağrılarının en sık görüldüğü bölgeler arasında yer almaktadır. Nöroloji uzmanları tarafından belirtilen migren belirtileri arasında aşırı duyarlılık, tepkiselliğin artması, depresif bir duygu durumuna sahip olma, durgunluk veya donukluk, dikkatte azalma, kelime seçme güçlüğü, düşüncede yavaşlama, iştah artışı, bazı hastalarda iştahsızlık aşırı su tüketimi, kabızlık veya ishal de yer almaktadır.

Kokulara hassasiyet ile birlikte görülen şiddetli baş ağrısı, doktorlar tarafından migren kapsamında daha sık ele alınmaktadır. Bu nedenle bu belirtilerin görüldüğü baş ağrısı şikayetlerinde mutlaka bir doktora başvurmanız önerilmektedir.

Migren Nasıl Geçer?

Migren tedavisi için doktorlar çeşitli yöntemler denemektedir. İlaç ile migren tedavisi, yaygın olarak bilinen migren tedavileri arasında yer almaktadır. Ancak bir doktor tarafından migren teşhisi konulmadan ve doktorunuz tarafından önerilmediği sürece ilaç kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. 

Doktorlar, migren için ilaç tedavisine başlamadan önce hastanın öyküsünü dinlemektedir. Bu nedenle migren ağrıları birçok kişide aynı şekilde görülse dahi tedavi kişiye özel olarak belirlenmektedir. Migren tedavisinde uzman doktorlar, migren ağrısı şikayetlerini azaltmayı, kontrol altına almayı ve tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Muayene sonrasında doktorunuzun yazacağı reçeteyi uyguladığınızda migren şikayetlerinizde azalma olacaktır. 

Doktorlar tarafından migren tanısının konulmasının ardından kişilere ilaç dışında da tedavi yöntemleri önerilmektedir. Rahatlama teknikleri, egzersiz, düzenli beslenme, kaliteli uyku, düzenli bir yaşam biçimine geçme migren şikayetlerinin azalmasını sağlayabilir. Bu durumda da ilaç dışında uygulayabileceğiniz yöntemler ile ilgili doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Doktorlar, migren tanısı konulan kişilere sigarayı bırakmalarını, keskin kokulardan uzak durmalarını, migreni tetikleyen yiyecekler tüketmemelerini, alkolü azaltmalarını, uzun saatler aç kalmamalarını da tavsiye etmektedir. Migren şikayetinde tanı ve tedavi için mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.