Migren İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kendisinde migren hastalığı olduğundan şüphe duyan bireyler hekime danışmak istediklerinde kafalarında ‘’migren için hangi doktora gidilir’’ sorusu oluşabilir.

Migren, tek bir nedenden kaynaklanan ve kolayca tek bir birim tarafından tedavi edilmeyen bir takım işine ihtiyaç duyulan komplike bir hastalıktır.

Tek başına ne ilaç tedavisi ile ne psikoterapi yöntemi ile ne de sinir blokajı tedavi yöntemi ile geçirilmesi oldukça güç olabilmektedir. Bu nedenle hekimler arasında dayanışmayı gerektirir ve hasta farklı birimlere de yönlendirilebilir.

Kendisinde migren problemi olduğundan şüphelenen bir birey ilk olarak kendisine en yakın hastanenin Nöroloji birimine başvurmalıdır. Daha sonra kesin tanı olarak kendisine ‘’migren’’ teşhisinde bulunulursa psikolog, psikiyatri gibi diğer birimler ile altta yatan nedenin ne olduğunu hekimlerin kendi ilgi alanlarına yönelik inceleme yapmasına izin verebilir.

Bu sayede iyileşmede ve belirtileri azaltmada daha başarılı olunabilir. 

Migren İçin Ne Zaman Hekime Başvurmak Gerekir?

Hastalar migren olduklarında çoğu zaman başlangıç aşamasında bunu fark edemezler ve ağrı kesici alarak ağrılarına evde çözüm bulurlar. Bu da hastalığın daha da ilerlemesine ve tedavisinin zorlaşmasına neden olabilmektedir.

İlk dönemlerde migreni kontrol altına almak daha kolay olabilir. Bu nedenle farklı zamanlarda kendisinizde baş ağrısı duyuyorsanız bir nöroloji uzmanına danışarak görüşünü alabilirsiniz.

Eğer düzenli olarak migren ataklarınız geliyorsa ve bunun yanı sıra mide bulantılarınız varsa bir kenara not ederek kendinizi gözlemleyerek teşhisin konulmasına veya migren olmadığınızın anlaşılmasına yardım edebilir ve hekiminizin işini kolaylaştırabilirsiniz.

Ağrılarınızın şiddetinde ve sıklığında değişimler fark etmeniz de not aldığınızda daha kolay olmaktadır. Bu gibi durumlarda da hekiminiz ilaç ayarlamasını değiştirebileceğinden yine onun fikrine danışabilirsiniz. 

Eğer sizde de bunlar oluyorsa migren hastalığının olma olasılığı var:

  • Gök gürültüsü şeklinde zonklar tarzda şiddetli baş ağrıları
  • Ateş
  • Ensede sertlik
  • Kafa karışıklığı
  • Çift görme
  • Uyuşukluk
  • Konuşma bozukluğu
  • Kafa travması sonrasında baş ağrılarında daha da artış olması
  • Öksürme, efor harcama, ıkınma veya ani bir hareket sonrasında gelişen bir baş ağrısı
  • 50 yaş üzeri olan bireylerde yeni yeni başlayan baş ağrıları

Kronik Migren Nasıl Anlaşılır?

Kronik migren diğer migren türüne göre biraz daha ağır şekilde gerçekleşen bir hastalık tablosuna yol açmaktadır.

Kronik migren nasıl anlaşılır, sorusunu soran ve kendisinde böyle bir durum olup olmadığını merak eden bir birey mutlaka her atağın süresini ve şiddetini bir not defterine kayıt etmelidir.

Hekimine danışmak istediği zaman bu not defterine bakılarak migrenin hangi safhada olduğuna karar verilebilir.

Kronik migren tanısının konulabilmesi için hastalığın ataklarının üç boyunca ayda en az 15 gün şeklinde ortaya çıkması gerekmektedir. Atakların da ortaya çıktıklarında en az 4 saat sürmesi ve ayın en az 8 gününde bu ağrıların ciddi şekilde var olması gerekmektedir.

Toplumumuzun kadınların daha ağırlıklı olarak % 1.3 – % 2.4 kesiminde görülmektedir. 

Kronik migren kişilerin günlük aktivitelerini kısıtlayarak performansını, iş hayatını ve aile hayatını etkileyen ciddi bir problemdir. Bu nedenle kişiler bu durumdan şüphe duyduklarında bir nöroloji uzmanına danışmalıdır.

Kronik migren hastalarında sürekli olarak baş ağrısı, bulantılar ve aşırı duyarlılık hali olduğundan psikolojik desteğe de ihtiyaç duyabilirler. Bu hastalıkla yaşamak ve aile bireylerinden birinde olması gerçekten zor olabilmektedir. 

Sakinleştirici bitki çaylarının ve stresten mümkün olduğunca uzak kalmanın ve hatta meslek seçimini bile esnek şekilde ayarlamanın faydası olabilmektedir.