Migren Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Şiddetli ve tek taraflı bir baş ağrısı şeklinde kendini hissettiren migren, birçok kişinin ortak sağlık problemidir. Nöroloji uzmanlarına birçok kişi migren şüphesi ile başvurmaktadır. Tedavi edilmediği durumda hayati bir tehlike barındırmayan migren ağrıları, kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Migren ağrısı çeken birçok kişi yatak istirahati etmek zorunda kalmaktadır. Bu da kişilerin günlük işlerini ve çalışma hayatını olumsuz etkilemektedir.

İstirahat etme imkanı bulamayan migren ağrısı esnasında kişiler odaklanma, konuşma, düşünme yetilerinde de önemli ölçüde azalma hissetmektedir. Duygu durumunda ani değişiklikler kişilerin sosyal ilişkilerini de olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle şiddetli baş ağrısı şikayetlerinizde bir doktora başvurarak migren tanısı konulmasını ve tedavi sürecine başlanmasını sağlamanız önemlidir. 

Birçok kişi şiddetli bir baş ağrısı hissettiğinde acaba migren miyim sorusunu akıllarına getirir. Bu nedenle migren belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır en merak edilen konular arasında yer almaktadır. 

Yarım Migren Belirtileri

Doktorlar, bir baş ağrısının sıradan bir baş ağrısı mı yoksa migren ağrısı mı olduğunu ayırt edebilmek için kişilerin kendi baş ağrılarını ve diğer belirtileri gözlemlemelerinin önemli olduğunu ifade etmektedir. Migren teşhisi konulmasında kişinin öyküsü çok büyük önem taşır. Bu nedenle doktorlar, bir uzmanla baş ağrısı öyküsünün paylaşılmadan migren tanısının kulaktan dolma bilgiler ile konulmaması gerektiğinin altını çizmektedir.

Öncelikle her şiddetli baş ağrısının migren olarak değerlendirilmesi yanlıştır. Nöroloji uzmanları, migren ağrılarının oldukça karakteristik özelliklere sahip olduğunu ifade etmektedir. Bu özellikler görüldüğünde migren şüphesi ile nöroloji bölümünden randevu alarak bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

Migren ağrılarının en karakteristik özelliğinin çok uzun saatler sürdüğü olduğu doktorlar tarafından ifade edilmektedir. Nöroloji uzmanları 4 saati bulan baş ağrısı şikayetinde migren şüphesinin düşünülmesi gerektiğini söylemektedir. Yani 45 dakikalık bir şiddetli ağrı, migren ağrısı olmayabilir. Migren ağrılarında karakteristik özelliklerden birinin de uyutmayan baş ağrısı şikayetleri olabileceği söylenmektedir. 

Zonklayıcı bir şekilde hissedildiği doktorlar tarafında altı çizilen migren ağrılarının anlaşılmasını tekrarlayan ve tipik özelliklerinin yakın olduğu baş ağrısı şikayetlerinin takip etmesi şeklinde de anlaşılabilir. Tekrarlayan, tek taraflı, çok şiddetli ve çok uzun süren baş ağrısı şikayetlerinde tanı, tedavi için nöroloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. 

Kronik Migren Belirtileri

Migren ağrısı, doktorlar tarafından normal olmayan bir baş ağrısı olarak ifade edilmektedir. Nörolojik hastalıklar arasında kronik migren ağrıları bazı belirtiler ile kendini hissettirmektedir. Bu belirtiler görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız. 

Kronik migren, diğer migren türlerinden farklı olarak yıl içerisinde 1 – 2 kez görülebilir. Ayda birkaç kez görülen bazı hastalar da bulunmaktadır. Çok şiddetli olarak gerçekleşen bu kronik migren hastalığı, kişilerin günlük yaşamını da zora sokmaktadır. Aynı zamanda kronik baş ağrısı belirtilerinin en belirgin belirtileri olarak kusma, sese karşı aşırı duyarlılık, ışıktan rahatsız olma ve kokuya hassasiyet şikayetlerinin de eşlik etmesi bilinmektir.

Uzmanlar, kronik migren hastalığının genellikle genetik faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıktığını ifade etmektedir. 20 ile 40 yaş arasında görülebilen kronik migren, yapılan araştırmalara göre kadınlarda daha sık görülmektedir. Hormonal değişiklikler daha sık kronik migren şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kronik migren şikayetlerinde şiddetli ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen baş ağrılarının hafifletilmesi için nöroloji uzmanına başvurmak gerekir. Bilinçsiz ilaç kullanımı kronik migren şikayetlerini hafifletmediği gibi aynı zamanda sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle doktorunuz reçetenize yazmadığı sürece hiçbir migren ilacını veya migren tedavisi tavsiyesini dikkate almamanız önemlidir.