Migren Atakları Nasıl Olur?

Nöroloji uzmanları migren ataklarını beyinde yapısal bir bozukluk olmamasına rağmen tekrarlayan ve genellikle başın tek bir bölümünde şiddetli şekilde hissedilen, zonklayıcı özelliğe sahip baş ağrısı olarak tanımlamaktadır. Doktorlar, migren ağrısına bazı durumlarda kusma, ışığa ve sese duyarlılık, kokuya hassasiyet de görülebileceğini belirtmektedir. 

Diğer baş ağrıları veya sinüzit ağrıları ile karıştırılan migrenin nasıl anlaşılacağına ilişkin migren atakları nasıl olur sorusu da baş ağrısı şikayeti olan kişilerde çok sık duyulan bir sorudur. Birçok kişi migren olarak tanımlanan bu ağrının sıradan bir baş ağrısından ne gibi farklılıklarının olduğunu ve nasıl anlaşılacağını merak eder.

Migren Nasıl Anlaşılır?

Nöroloji uzmanları, baş ağrısı şikayeti ile başvuran kişilerde migren şüphesi olduğu durumlarda ailede migren hastası olup olmadığı sorusunu sormaktadır. Çünkü migren genellikle genetik faktörler sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Yani ailenizde bir migren hastası varsa migren hastalığına yakalanma riskiniz yükselmektedir.

Migren ağrısında doktorlar tanı koyarken ağrının özelliklerini önemser. Çünkü diğer baş ağrılarından daha farklı bir baş ağrısı hissedilmektedir. Üstelik migren ağrısına diğer baş ağrılarında görülmeyen belirtiler de eşlik etmektedir. Bir baş ağrısı şikayetinde migren teşhisinin konulabilmesi için doktor muayenesi şarttır. Hasta, baş ağrısı ile birlikte kusma, ışığa ve sese duyarlılık, özellikle kokuya hassasiyet de görüldüğünü ifade ediyorsa migren ağrısı çekiyor olma ihtimali artış göstermektedir.

Migren ağrısı genellikle başın sağ veya sol tarafında tek taraflı olarak hissedilir. Ancak doktorlar, bazen sağ bazen sol olmak üzere yer değişikliklerinin olmasının migrenin özellikleri arasında yer aldığını ifade etmektedir. Uzman doktorlar migren ağrısını genellikle şakaklarda ve alında belirgin bir ağrı şeklinde hissedilen, başın arka tarafına da yayılabilen bir ağrı olarak tanımlar. Ancak bu baş ağrısında bulantı, kusma, kokuya, sese, ışığa hassasiyet gelişmiyorsa bu ağrının migren ağrısı olarak tanımlanması için yeterli belirtinin olmadığını da eklemektedir.

Migren Ağrısı Nasıl Olur?

Uzman doktorlar tarafından migren ağrıları, migren atağı olarak tanımlanmaktadır. Migren atağı olarak tanımlanan bu ağrıların genellikle ön belirti olmadan ortaya çıktığı doktorlar tarafından ifade edilmektedir. Yani göz önünde parlaya ışık, kararan nokta belirtisi olmadan bir anda başlayan şiddetli migren ağrıları, nöroloji uzmanları tarafından migren ağrısı olarak tanımlanmaktadır. 

Migren ağrısının ne kadar süreceği kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Sıradan bir baş ağrısından daha uzun süre sürdüğü bilinmektedir. Bazı durumlarda birkaç saat hissedilen şiddetli baş ağrıları bazen günlerce sürebilir. Doktorlar, tedavi uygulanmayan bir baş ağrısında migren şüphesinin artması için kesintisiz 4 saatlik bir baş ağrısı olması gerektiğini de ifade etmektedir. Migren ağrılarında süre 72 saate kadar uzayabilir. 

Doktorlar tarafından migren tanısı olan kişiler, nasıl bir tedavi ile bu ağrıdan kurtulabileceklerini de merak etmektedir. Doktorunuz sizlerin muayenesini gerçekleştirip migren tanısının konulmasının ardından kişiye özel bir migren reçetesi hazırlayacaktır. Bu reçetede yer alan ilaçlar dışında ilaç kullanılmamalıdır. Migren tedavisi konusunda ağrı şikayetlerini azaltmak ve migren ağrısı nedeniyle düşen yaşam kalitenizin ve değişen günlük yaşantınızın normal rutinine kavuşması için doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Migren ağrısı, tam anlamı ile tedavi edilmesi söz konusu değil gibi görülmektedir. Ancak teknoloji ve tedavi yöntemlerinin ilerlemesi, gelişmesi ile birlikte doktorlar, migren şikayetlerini günlük yaşantıyı olumsuz şekilde etkilemeyecek şekilde tedavi edip kontrol altına alabilmektedir. Migren şüphesi olduğu durumda mutlaka bir doktora muayene olmayı ve tedavi uygulamalarına başlamayı ihmal etmemelisiniz.