Kronik Migren Tedavisi

Migren başağrısı genellikle tek taraflı ortaya çıkan, orta veya şiddetli, sıklıkla kusmanın eşlik ettiği, ışık, ses, hareket ve kokuya duyarlı olunan bir tablodur. “Kronik migren” demek için, bir ayın en az yarısında (15 gün) şiddetli başağrısı olmalı ve bunların da en az yarısı migren özelliğinde olmalıdır. Kronik migren sosyal yaşamı, fiziksel ve mesleki performansı büyük ölçüde etkiler. Yaşam standartlarını olumsuz etkileyen hastalıklar arasında 19. Sırada yer almaktadır.

Bilimsel veriler ışığında Botulinum Toksin Tip A, Kronik Migren’in koruyucu tedavisinde 2011 yılından bu yana kullanılmaktadır.

Botulinum Toksin Tip A tedavisinin migren baş ağrısı sıklığını azalttığı kanıtlanmıştır ve bu durum hastalar için önemli faydalar sağlar. Çocuklar, gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlar dışında tüm kronik migrenli hastalara uygulanabilir. Migren ataklarının önlenmesi amacıyla bazı baş, boyun ve omuz kaslarına çoklu enjeksiyonlardan sonra hastaların yaklaşık %70’i migrenli gün sayısında tedavi öncesine göre %50’den fazla azalma görmektedir. Ayrıca bu hastalarda yaşam kalitesinde ve baş ağrısına bağlı engellilik miktarında önemli iyileşmeler gözlenmektedir.

Çalışmalar ve deneyimlerimiz, Botulinum Toksin Tip A tedavisi sonucunda hastaların işlevlerinde, psikolojik durumlarında ve genel yaşam kalitelerinde önemli bir gelişme kaydedildiğini ortaya koymaktadır.

Botoksla Migren Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

Kronik migrende Botulinum Toksin Tip A nasıl uygulanır?

Migrende esas sorun yüz ve boyunun duyusunu alan trigeminal sinirin çekirdeğindedir. Botulinum Toksin Tip A, trigeminal sinirin duyu aldığı alana uygulanarak duysal sinirleri bloke eder.

Başta toplam 7 alana, 31 enjeksiyon şeklinde uygulanır. Gerekirse 8 ek enjeksiyon yapılabilir.

Nerelere yapılır?

Frontal dediğimiz alın bölgesine 7 enjeksiyon, temporal dediğimiz şakaklara 4, oksipital dediğimiz başın arka bölgesine 3 ve ensede boyun bölgesine toplam 4, boyun ve omuz arasında kalan trapez kas üzerine 3 enjeksiyon şeklinde uygulanır.

Uygulama ne kadar sürer?

İlaç hazırlandıktan sonra 5-10 dakika sürmektedir. Sonrasında işinize dönebilirsiniz. 24 saat o bölgeyi ovalamamanız yeterlidir. Enjeksiyon yerlerinde şişlik olabilir ancak buz uygulama ile 10 dk içinde gerileyecektir.

Kronik migren tedavisinde enjeksiyonların ilk 1 yıl 3 ayda bir yapılması önerilir ancak doktorunuzla görüşerek aralıklara karar verilebilir.

Hastaların ilerleyen dönemlerde atakları olması halinde ağrı kesici tedaviler kullanabilirler

Uygulamaya engel durumlar nelerdir?

  • Enjeksiyon bölgesinde açık yara olması.
  • Bazı kan sulandırıcı ilaçların kullanımı.
  • Hastanın gebelik veya emzirme döneminde olması.

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir

×