İstem Dışı Hareket Bozukluğu Nedir?

Genel olarak kaslarda meydana gelen istem dışı hareketler ve kasılmalar olarak adlandırılan istem dışı hareket bozukluğu, distoni denilen bir kasta ya da kas grubunda sürekli olarak kasılma ve gevşeyememe durumudur. Bu şekilde oluşmasının yanı sıra halk arasında tiklenme olarak da anılan istem dışı göz kırpma, yüzde meydana gelen istemsiz çekilmeler ya da ellerde titremeler görülebilir.

İstem dışı hareket bozukluğu çoğu insandan görülebilmektedir. Bu durumun büyük bir miktarı hafif geçse de az bir orandaki hareket bozuklukları kişinin hayatını ciddi oranda etkileyecek kıvamdadır. İstem dışı hareket bozukluğu bazı zamanlarda doğuştan görülse de çoğu zaman sonradan oluşmaktadır. Eğer istem dışı hareket bozukluğu hakkında daha fazla detay öğrenmek istiyorsanız, işte tüm bilgiler…

İstem Dışı Hareket Bozukluğuna Genel Bakış

İstem dışı hareket bozukluğu, distoni denilen kasta meydana gelmektedir. Tek bir kas ya da bir kas grubunda görülen bu hastalık, kasların ani kasılması ve bir türlü gevşeyememesi durumundan ibarettir.

İstem dışı hareket bozukluğu tiklenme gibi bir görüntü oluşturduğu gibi aynı zamanda çeşitli ciddi rahatsızlıklara evrilebilmektedir. Durumun ciddiyetine göre doktor desteği alınmalıdır. Hareket bozuklukları; bedensel duruş bozukluğuna, bükülmelere ve tekrar eden bedensel hareketlere sebep olmaktadır. İstem dışı hareket bozukluğu durduk yere meydana gelebildiği gibi bir işleve özgü olarak da oluşabilir. Mesela bir müzik aleti çalarken eller kasılabilir. Bu durum da istem dışı hareket bozukluğu sınıfına girmektedir.

İstem dışı hareket bozukluğu genel olarak ele alındığı zaman her kişide farklı bir neden ile görülebilmektedir. Çoğunlukla genetik bozukluklardan oluşsa da bir başka rahatsızlığın habercisi olarak da oluşabilir. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçların yan etkisi olarak istem dışı hareket bozukluğunun görülmesi sıklıkla rastlanılmaktadır.

İstem Dışı Hareket Bozukluğu Türleri Nelerdir?

İstem dışı hareket bozukluğu, kendi içerisinde çok sayıda alana yayılmaktadır. Her bir kişideki istem dışı hareket bozukluğu, başka sebeplerden oluşabilir. Bu nedenle eğer istem dışı hareket bozukluğu şikayetiniz varsa bir doktora giderek tanı koydurmalı ve hastalığınızın asıl ismini öğrenmelisiniz. Bilinen istem dışı hareket bozukluğu türleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 

 • Ataksi: Beyin, beyin sapı ve omuriliği etkileyen bir hastalıktır. Dengesizlik ve koordine bozukluğu görülebilir.
 • Distoni: Nörolojik bir kas hastalığıdır. Kas yapısı sık sık spazm geçirir
 • Esansiyel Tremor: Kontrol edilemeyen bir titreme durumudur. Bir ya da iki kolda da görülebilir.
 • Huntington Hastalığı: Beyindeki bazı hücrelerin bozulması ile oluşur. Ölümcüllüğe kadar gidebilir. Genellikle genetik geçişlidir. 
 • Myoklonus: Aralıklı spazm ve kıvrılmalar ile oluşan bir hastalıktır. Kendi içerisinde birkaç bölüme ayrılır. En sık görüleni kortikal myklonustur.
 • Parkinson Hastalığı: Dopamin üreten hücrelerin kaybı ile oluşumu başlar. Hareketlerde yavaşlama, denge ve koordinasyon bozukluğu ile kendisini belli eder.
 • Progresif Supranükleer Palsi: Konuşma ve yutmada yavaşlama gibi sorunları yanında getirir.
 • Rett Sendromu: Düzensiz nefes alma, tekrarlanan el hareketleri, beyinde gelişim yavaşlığı ve anormal yürüyüş ile meydana gelir.
 • Sekonder Parkinsonizm: Beyin hastalıkları sonrası ortaya çıkar. Parkinson hastalığına çok benzemektedir.
 • Tardive Diskinezi: Göz kırpma, ağız şapırdatma, el hareketleri ile kendisini gösterir. Genellikle ilaç yan etkisi olarak meydana gelir.
 • Tourette Sendromu: İstemsiz hareket ve tik denilen sesler çıkarma hastalığıdır.
 • Wilson Hastalığı: Tedavi edilmezse ölümcül etkileri olan bu hastalık, sarılık, karın ağrısı, yutma zorluğu, titreme, konuşma güçlüğü gibi sorunlar ile oluşur.