Hemifasiyal Spazm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemifasiyal spazm,  yüzün bir bölümünde sitem dışı şekilde kasların kasılmasıdır. Bu kasılmalar tekrarlayıcı şekilde sürekli meydana gelir. Ağrı ya da acı vermez, ancak kasılmalardan dolayı kişilerde rahatsızlık hissi meydana getirebilmektedir. Hemifasiyal spazm öncelikle göz çevresinde kasılmalar ile başlar, sonrasında yüzün bir tarafındaki tüm kaslara sirayet eder. Yüzde asimetrik görünüm oluşturabilir ve bu nedenle de kişide görsel açıdan da rahatsızlık hissi doğurabilir. 

Yüzdeki bu kasılmalar istem dışıdır. Dolayısıyla bireyleri sosyal hayatta zora sokan hemifasiyal spazm, günlük hayatın içerisindeki stresin fazla oluşu, anksiyete gibi huzursuzluk durumlarının meydana gelmesi, hem bedenen hem zihnen yorgunluk ortaya çıkması bu kasılmaların sıklığını arttırabilmektedir. Kişilerde görülmesi genellikle 40 yaş üzerinde, çoğunlukla da 50’li yaşlarda görülmektedir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere nazaran daha fazladır. 

Hemifasiyal Spazm Neden Meydana Gelir?

Hemifasyal spazm, fasiyal sinire beyin sapının çıkış noktasında damarların teması ya da damar basısı nedeniyle ortaya çıkar. Fasiyal sinir, aslında yüzde meydana getirdiğimiz mimikleri yapabilmemizi sağlayan ve gözü kırpabilmemizi mümkün hale getiren sinirlerdir. Alın, yanak ve boyundaki gerdan kaslarını da yine fasiyal sinirler çalıştırır. Bu tarz kasılmalar fasiyal sinirin bir şekilde baskılanmasından ortaya çıkar. Buna sebep olan başka etmenler de olabilir. Örneğin tümörlerin bası yapması, multipl skleroz hastalığı, anevrizma basıları gibi durumlar da bireyde benzer sonuçlar doğurabilmektedir. 

Hemifasiyal Spazm Semptomları Nelerdir?

  • Hemifasiyal spazmın ana semptomu nedir diye düşünülürse, en temeli hastada tik olması ile ortaya çıkmasıdır. 
  • Öncelikle göz bölgesinde başladığı için göz kapağında küçük kasılmalar meydana gelir. Ancak gözdeki her kasılma sizin hemifasiyal spazm geçirdiğinizi göstermez. İnsanların çoğunda göz seğirmesi oluşur. Ancak hemifasiyal spazmdan kaynaklanan göz kasılmaları o kadar şiddetlidir ki gözün kapanması söz konusudur. 
  • Daha çok ağırlaşan durumlar yüzün bir tarafında ağız ve çene dahil kasılmalar meydana gelir.
  • Duyma konusunda sıkıntılar meydana gelebilir ve aynı zamanda kulak arkasında da ciddi bir ağrı oluşabilir.
  • İyice ilerlemiş olan spazmlar, yüzün spazm görülen yanında gözlerden çeneye kadar tüm alanda ciddi kasılmalar şeklinde ortaya çıkabilir. 
  • Uykuda dahi bu kasılmalar durmaz. 

Hemifasiyal Spazmda Teşhis Nasıl Konulur?

Hemifasiyal spazm için teşhis konulacaksa, öncelikli olarak bu rahatsızlıktan ileri gelen karakteristik tik, tanıyı koyabilmek için en belirgin durumdur. Bu belirti ile birlikte hastanın sebebi araştırılmalıdır. Bu araştırmayı yapan ilgili uzmanlar, hastayı sonuçlar ile birlikte değerlendirir. Bu değerlendirme yapılırken uzmanlar hastayı vasküler malformasyon, MS ya da tümör var mı diye inceleyerek değerlendirmelidir. Tüm bu belirtiler yüzde spazmlara neden olabilir. Ancak belirtilere rağmen bu belirtiler hastada yoksa o zaman hastada hemifasiyal spazm bulunuyor demektir. Yedinci sinire dokunan bir damar nedeni ile kişide yüz kasılmaları meydana gelmektedir. 

Teşhis konulabilmesi için en iyi tetkik ince kesitli 3D MR görüntüleme olmaktadır. Bu işlem sayesinde bası yapan damar görülebilmektedir.  Kasılmaların özellikleri dikkate alınarak EMG yapılması uygundur. Yine yüz sinirimne baskı yapan durumları anlayabilmek için MRG yapılması önemlidir. 

Hemifasiyal Spazm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemifasiyal spazm için en etkili olan tedavi yöntemi botulinum toksin enjeksiyonu yani botulinum toksin botoxu olmaktadır. Bu yöntem kası bir nevi felç ederek kas kasılmasının önüne geçebilir. Bu tedavi kalıcı değildir. Botox işlemlerinin belli bir süresi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle 6 ayda bir tekrarlanması etkili bir sonuç ortaya koyacaktır. Ancak bu işlem yapılmadan önce mutlaka hastanın teşhisi doğru şekilde yapılmalıdır. Diğer patolojik sonuçlardan kaynaklanmadığı net şekilde ortaya koyulmalıdır. Botulinum toksin enjeksiyonu yani botox hep tekrarlanma zorunluluğu nedeniyle hastalarda sıkıntı oluşturabilmektedir. Kesin olarak çözüm sunamamakta ve kesin tedavi yöntemi olamamaktadır. 

Bir diğer tedavi yöntemi ise mikrovasküler dekompresyon ameliyatıdır. Bu ameliyat kalıcı bir tedavi sonucu ortaya koyar. Bu ameliyatın kesin sonuç sağlamasının sebebi, ameliyatta fasiyal sinire baskı yapan damarın bası bölgesinden ayrılmasıdır. Bunu yaparken cerrahi işlemi uygulayan hekim, fasiyal sinir ile damar arasında teflon yastık koymaktadır. Bu işlem gerçekleşir gerçekleşmez hemen etkini göstermektedir. 

Unutulmamalıdır ki her hastalıkta olduğu gibi, hemifasiyal spazm tedavisi için de erken teşhis çok önemlidir. Ne kadar erken teşhis edilirse, hastalık o kadar etkin şekilde tedavi edilebilir olacaktır.