Hareket Bozuklukları

Hareket bozukluğunda botoks tedavisi - NeuroParkKaslarda oluşan istem dışı hareketler ve kasılmalar genel olarak “Hareket bozuklukları” olarak isimlendirilir. Bu istemsiz hareketler,Distoni dediğimiz bir kas ya da kas grubunda sürekli kasılma ve gevşeyememe şeklinde olabileceği gibi gözlerde istemsiz kırpmalar, yüzde istemsiz çekilmeler ya da ellerde titreme şeklinde de görülebilir. Hareket bozuklukları; bedensel duruş bozukluğuna, bükülmelere ve de tekrarlayıcı bedensel hareketlere sebep olmaktadır. Bazen bu bozukluklar sadece bir işleve özgü olarak da ortaya çıkabilir. Yazı yazarken ya da bir müzik aleti çalarken ortaya çıkan kasılmalar yine hareket bozuklukları içerisinde yer alır.

Hareket bozuklukları, kişilerde farklı sebeplerle görülebilmektedir. Genetik bozukluklar bu duruma sebep olabileceği gibi kişideki başka bir hastalığın belirtisi olarak da karşımıza çıkar. Bu durum bazen ilaçlara bağlı da ortaya çıkabilmektedir.

Botulinum toksini sinir uçlarını bloke ederek geçici bir felce neden olur, bu özelliğinden yararlanılarak hareket bozukluklarında ortaya çıkan istemsiz ve aşırı kasılmaların azaltılması hedeflenir. Hareket bozukluğu hastalıklarında ortaya çıkan bu istemsiz ve aşırı kasılmalar deneyimli bir nöroloji hekimi tarafından uygulanan botulinum toksin enjeksiyonları ile etkin ve güvenli bir şekilde kontrol altına alınabilir. Etkinlik genellikle 2-3 gün içerisinde başlar. Hasta 1 hafta sonra kontrole çağırılarak, gerekirse ek doz uygulanabilir. Etkinlik her hastada değişmekle birlikte genellikle 3-6 ay sürmektedir.

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir

×