• VEP Testi - Neuropark

VEP - NeuroparkGörme yollarının görsel uyaran aracılığıyla retinadan beyindeki görme merkezine kadar olan kısmının incelenmesinde kullanılan bir yöntemdir. Görsel uyaran kaynağı olarak aralıklı parlayan ışık (flaş) ya da bir ekranda kayan siyah-beyaz dama tahtası şeklindeki uyaranlar (patern uyarıcılar) kullanılmaktadır.

Hasta monitörün 1 metre kadar karşısına oturtulur, sıra ile bir gözü örtülüp diğer gözü ile flaş uyarıya ya da ekranın ortasındaki sabitleme noktasına bakması istenir. Kayıtlamalar genellikle baş üzerindeki özel noktalara yerleştirilen kablo şeklinde elektrodlar aracılığıyla yapılır. İşlem sırasında hasta kullanıyorsa mutlaka gözlüğünü veya lensini takmalıdır. Hamilelerde, kalp pili taşıyan kişilerde ve küçük çocuklarda da uygulanabilir.

Görsel uyaranın görme sinirini geçerek beyindeki görme merkezine ulaşması esnasında uğradığı anatomik bölgelere uygun olarak dalgalar kaydedilir. Elde edilen sonuçlar bir nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilerek sorun olup olmadığına, sorun varsa da anatomik karşılığına karar verilir.

Optik nörit” adı verilen görme siniri iltihaplarında, aynı şekilde görme sinirinin dolaşım bozukluğu (iskemik optik nöropati), beslenme bozuklukları (B12 eksikliği gibi) ve ilaçlara bağlı görme siniri hasarı gibi pek çok durumda kullanılabilen teşhis yöntemidir. Beyin MR çekimi ile gösterilemeyen veya hastanın fark etmediği fonksiyon kayıplarını ortaya çıkarması bakımından oldukça değerlidir. Nöroloji alanında demiyelinizan hastalıklarda, özellikle multipl skleroz hastalarında uygulanmaktadır.

Patern VEP uygulaması hasta uyumu gerektirirken, işleme uyum sağlayamayacak küçük çocuklarda, bilinci kapalı hastalarda ve demans gibi nedenlerle sağlıklı iletişim kurma imkanı olmayan yetişkinlerde ise flaş VEP uygulanır.

Her tetkikte olduğu gibi işlemin çekimi ve yorumlanması bu konuda tecrübeli nöroloji hekimleri tarafından yapılmalıdır.

VEP Testi Nedir?

Görme yolları ile retina arası kısımları ve beynin görme merkezinde bulunan sinir ağlarının işleyişinin incelendiği yönteme VEP testi denmektedir. Bir nevi görme keskinliğinin derecesine bakılması ve olası görme bozukluklarının içerden değerlendirilmesi gibi de düşünülebilir.

Test sırasında hastaya görsel uyaran olarak aralıklı bir şekilde flaş yakılıp söndürülür veya dama tahtasına benzeyen siyah beyaz kareler şeklinde bir görsel monitör üzerinden hastaya izletilir.

VEP testi ön görme yollarında var olan tüm anatomik hasarın saptanmasında kullanılabilen bir yöntemdir.

VEP Testi Hangi Hastalıklarda Gereklidir?

VEP testinin gebelerde, kalp pili olanlarda, platini olan hastalarda ve çocuk hastalarda uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Optik nörit adlı görme sinirinde meydana gelen iltihaplanma hastalığının teşhis edilmesinde kullanılan yegane teknik VEP testidir.

Görme sinirlerinde meydana gelen iletim bozukluklarında, istemik optik nörpatik gibi, teşhis koymak için mutlaka yapılması gereken bir tetkiktir.

VEP testinin gerekli olduğu hastalıklar beslenme bozuklukları, B12 eksikliği, ilaçlardan kaynaklanan görme bozuklukları olarak sıralanabilir.

VEP Testi Nasıl Yapılır?

Hastaya VEP testi monitör eşliğinde yapılacaksa farklı, aralıklı ışık verilecekse farklı işlem uygulanır. Ancak her ikisinde de aynı sonuçlar elde edildiğinden hastanenin kullandığı yönteme göre hareket edilmektedir.

Hasta eğer monitör ile görme VEP testi uygulaması yapılacaksa, işlem öncesinde gözlüğü veya lensini kullanarak aralarında 1 metre mesafe kalacak şekilde monitör karşısına oturtulur.

Sırası ile önce sağ veya sol göz sonra diğer göz kapatılıp açılarak hastadan belirtilen komutlara uygun davranması rica edilir.

Bu sırada hastanın kafasının üzerine yerleştirilmiş olan elektrotlar aracılığıyla gözün fonksiyonları kayıt edilir.

Aralıklı ışık verilerek yapılan ölçümlerde de hastanın gözlerini kapatması ve karanlık bir ortamda bulunması gerekmektedir. Yine burada da kafasının üst kısmından elektrotlar yerleştirilir. Daha sonra uygulamayı yapan sağlık profesyoneli tarafından belirli aralıklarla göz üzerine flaş tutulur – söndürülür. Bu sayede gözün davranışı kayıt altına alınır.

Burada her iki işlemde de gözün görme olayını gerçekleştirdiği sırada görüntünün nerelerden ne şekilde aktarıldığına ayrıntılı olarak bakılabilmektedir. Herhangi bir iletim sorunu varsa tespiti yapılabilmektedir.

İşlem sırasında ve öncesinde kafa üzerine uygulanan elektrotlardan herhangi bir acı veya ağrı duyulmamaktadır. İşlem çocuklarda da rahatlıkla uygulanabilmekte henüz çocukluk çağında göz tembelliği gibi durumların tespit edilmesinde kullanılabilmektedir.

VEP testinde bazen elektrot yerine kullanılan makineye göre kafa derisi üzerine iğneler yerleştirilir. Ancak bu iğneler de bildiğiniz normal iğneler gibi değildir. Metal parçalardan meydana gelen bu iğneler de herhangi  bir şekilde hastanın canını yakmamaktadır.

Uygulama boyunca tamamen hastanın yanında bir sağlık profesyoneli bulunmaktadır. Bu nedenle herhangi bir korku durumunda veya gerginlik durumunda yanınızda bir sağlık profesyonelinin olacağını ve tüm aşamaların onun tarafından kayıt altında tutulduğunu bilmelisiniz.

VEP Testi fiyatları hakkında bilgi almak için canlı chat’i kullanabilirsiniz.

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir

×