EMG Testi Ne Kadar Sürer?

EMG(Elektromiyografi) Testi, duyu ve motor nöronlardaki sinirsel iletim esnasındaki elektriksel aktiviteyi kaydederek, hastanın şikayetleri doğrultusunda bu şikayetlere sebep olan elektriksel aktivite bozukluğunu hekimin gözlemleyebilmesine ve bu sayede hekimin hastaya tanı koymasına yardımcı olan bir ölçüm testidir. Bu testten, bel veya boyun fıtığı, bazı omurilik rahatsızlıkları gibi çeşitli nöromusküler(Kas-sinir) hastalıkların tanısında yararlanılır. 

Bu testin çok keskin olarak ifade edilebilecek belirli bir süresi yoktur, hastadan hastaya göre değişebilmektedir. EMG Testi Ne Kadar Sürer? Sorusunun cevabını; genellikle 20 ila 40 dakika arası sürer şeklinde verebiliriz. Ancak EMG Testi, bazı durumlarda uzayabilmektedir. Bu yüzden bu testin süresi hakkında kesin bir söz söylemek doğru olmaz. Bu konuda hekiminiz veya ilgili uzman sağlık personeli size genel bir bilgi verebilecektir. Uygulamanın detaylarına göre süre değişkenlik gösterebilir ki, bu da doğal olarak vakanın ve tanılama sebebinin özellikleri ile ilgili olacaktır.

EMG Süresini Etkileyebilen Faktörler

EMG, iki farklı kayıt yöntemi olan bir testtir. Birinci yöntemde hastanın şikayeti doğrultusunda ilgili yerlere elektrotlar yerleştirilerek elektrik verilir, daha sonra incelenen sinirin uzunluk ölçüsü doktor tarafından alınarak elektriğin iletilme süresiyle birlikte sinirsel iletimin hangi düzeyde olduğu gözlemlenebilir. İkinci yöntemde ise kasların sinirsel aktiviteleri incelenir. İlgili kaslara ince iğne şeklindeki elektrotlar batırılarak kasın aktivitesi EMG testi yapılan cihaza kaydedilir. Bu aşamada hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir. Bu test esnasında bu aşamalardan herhangi biri veya duruma göre ikisi birden hastaya uygulanabilmektedir. 

Öncelikle testi yapacak olan doktor, testin istenme sebebine ve hastanın şikayetine göre bir yol haritası belirler. Test yapılması istenen hasta hakkında birden fazla ön tanı düşünülmesi durumunda, hekimin araştıracağı patolojiler(Bozukluk) değişebilmektedir. Bu da ister istemez durumu daha da karmaşık hale getirir, sonuç olarak da test süresi uzayabilir. 

Test esnasında araştırılan hastalıklara göre hem normal, hem de halk arasında iğneli EMG diye tabir edilen yöntemler birlikte uygulanabilmektedir. Bu da ister istemez test süresinin uzamasına sebep olacaktır.

Test süresinin uzaması, hastanın durumunun kötü olduğunu göstermez, sadece hastada araştırılan hastalıkların tanısına yardımcı olabilmesi için normale göre daha çeşitli yöntemler uygulanmakta olduğunu gösterir. Yani test süresi uzayınca hastanın panik olmasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.

EMG Testi Zararlı Mıdır? Ne Gibi Durumlarda Uygulanır?

EMG, hastanın kliniğe başvurma şikayetlerinden yola çıkarak, bu şikayetlerle ilişkili olabilecek kas ve sinir hastalıklarının tanısı için yapılan bir testtir. Testin sinirsel iletim incelenmesi aşamasında vücuda küçük elektrik akımları verilir, ancak bu elektriğin hastaya herhangi bir zararı yoktur. İğne elektrotlar batırılarak yapılan EMG’de ise hastaya elektrik de verilmeden kayıt işlemi gerçekleştirilir. Eğer hasta testten 1-2 gün öncesine kadar kan sulandırıcı almışsa iğneli EMG yapılması önerilmez. Testin süresi ile zararı arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır.