EMG Sinir Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

EMG(Elektromiyografi) Sinir Testi, duyu ve motor nöronlar arasındaki sinirsel iletim esnasındaki elektriksel hareketten yola çıkarak, normalin dışındaki bulguları ortaya çıkarmaya çalışır; bu sayede patolojik(hastalıklı) durum saptamayı amaçlar. Doktorunuz, eğer sizde sinirsel iletim bozukluklarının yol açtığı bir patolojinin var olduğundan şüpheleniyorsa tanı koymak için EMG Testi isteyebilir. EMG Sinir Testi Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermeden önce, uygulamanın öncesinde yapılması gerekenleri inceleyelim.

EMG Testi Öncesinde Yapılması Gerekenler

Test yapılacak yere hasta tok bir şekilde gelmelidir.

Kalp pili, düzenli kullanılan ilaçlar gibi sağlıksal durumlardan, bu durumların herhangi bir sıkıntıya yol açmadığı düşünülse bile doktor haberdar edilmelidir.

Testin düzgün bir sonuç verebilmesi için cildin temiz olması, mümkünse duş alınıp gelinmesi önerilmektedir.

Doktorunuz, size doldurmanız için bir EMG formu verecektir. Önceki tetkik ve muayenelerinizin raporlarıyla birlikte bu formu doktorunuza vermeniz gerekmektedir.

EMG Sinir Testi Nasıl Yapılır?

Test, “sinirsel iletimin ölçümü” ve “kasların incelenmesi” olmak üzere iki aşamadan oluşur. Hastanın şikayetlerine göre bu aşamaların ikisinden herhangi biri veya ikisi de uygulanabilmektedir. 

Sinirsel iletim ölçümünde, şikayetle ilgili vücut bölgelerine doktor tarafından elektrotlar yerleştirilir. Bu elektrotlara küçük elektrik akımları verilerek, elektrotların yerleştirildikleri yerdeki sinirsel iletimdeki elektriksel hareketleri görüntülemeye yardımcı olur. Bu küçük elektrik akımı zararsızdır, ufak irkilme tepkilerine neden olabilir. Daha sonra ilgili sinirin uzunluğuna göre elektriksel iletim hızının normalliğine bakmak için sinir bölgesinin uzunluğu ölçülür. Bu aşamada motor nöron aktivitesi gözlenir. Daha sonra duyusal nöron aktivitesini ölçmek için yine elektrot yardımıyla, sinirler arasındaki elektriksel iletim gözlenir.

Kaslardaki sinirsel aktivitenin incelenmesi esnasında, ilgili kas bölgelerine tek kullanımlık çok ince olan “iğneli” elektrotlar yerleştirilir. Ancak bu aşamada hastaya elektrik verilmez. İğneli elektrotlar kaslara yerleştirildikten sonra ilk olarak hastadan hareketsiz durması istenir. Bu aşamadaki sinir iletimi elektrotlar aracılığıyla kaydedilir. Daha sonra hastanın ilgili kasları çok minimal düzeyde kasacak bir hareket yapması istenir, bu aşamadan sonraki sinirsel aktivite de kaydedilir. 

Son olarak da hastanın bu kas bölgesini maksimal düzeyde kasması istenir, bu süreçteki elektriksel aktivite de kaydedildikten sonra doktor, kayıtlar üzerinde gereken incelemeyi yaparak hastaya tanıyı koyabilir. İğneli EMG, hastalar eğer anti-koagülan(kan sulandırıcı) ilaç kullanıyorlarsa yapılması doktorlar tarafından önerilmez. 

EMG Sinir Testi İle Hangi Hastalıkların Tanısı Konur?

Bu test sayesinde çeşitli omurilik hastalıkları, bel ve boyun fıtığı, ALS, yüz felci gibi daha birçok sinirsel rahatsızlığın tanısı konulabilmektedir. Testin herhangi bir yan etki veya komplikasyonu olma olasılığı son derece düşüktür. Tabii hastanın hekimin talimatları doğrultusunda test öncesinde ve sonrasın özenli davranması gereklidir. Uygulamanın sağlıklı gerçekleşebilmesi ve sonrasında komplikasyonların ortaya çıkmaması buna bağlıdır. Uygulama gerekli görüldüğü taktirde doktorunuz size süreci anlatacak ve nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.