EMG Ne Kadar Sürer?

EMG yani Elektromiyografi, kas ve sinirlerin elektriksel sinyallerinin yazdırılması ile sonuçlanmaktadır. Özellikle çevresel sinirleri etkileyen hastalıkların tetkiki, tanı koyulması, tanı doğrulama amacı ile kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra çevresel sinirlerden ortaya çıkan işlev bozukluklarını ve yapısal hasarların tespitini belirler, hastalık sürecini takip eder ve uygulanan tedavinin etkilerini raporlar.

EMG, aslında bir uygulamadır. EMG adı altında hastaya çok sayıda test uygulanabilir. EMG ile en fazla uygulanan testler sinir ileti çalışmaları ve iğne elektromiyografisi olmaktadır. Hastaların en fazla merak ettiği konu EMG işleminin ne kadar bir süreye yayılacağıdır. İçerisinde çok sayıda uygulama barındırdığı için EMG, diğer pek çok testin yanında daha uzun sürebilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye erişmek için işte tüm detaylar…

Genel Olarak EMG Nedir?

Sinirsel hastalıkların tedavi izlenmesi, tanı koyulması vb. gibi durumlar için sıklıkla tercih edilen uygulamalar arasında yer alan EMG, içerisinde çok sayıda test barındırmaktadır. Çevresel sinirlerden ortaya çıkan işlev bozuklukları ve yapısal hasarları tespit etme de büyük bir rol oynayan EMG, hastalara sıklıkla uygulanmaktır. EMG uygulamasına maruz kalacak olan hastalar, ne tür bir uygulama ile karşılaşacağını bilemediği için bu işlemlerin süresini merak etmektedir. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki EMG süresi hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Eğer yapılacak test miktarı az ise kısa zaman içerisinde uygulamanın sonuna gelebilirsiniz.

EMG Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

EMG uygulaması pek çok farklı durumda hastalara uygulanabilmektedir. Bunlar aşağıda şu şekilde sıralanmaktadır;

 

  • Polinöropatiler: B12 eksikliği, diabet ve böbrek yetmezliği gibi periferik sinirlerde yaygın olarak görülen hastalıklardır.

 

  • Fokal Nöropatiler: Tuzak nöropatiler başta olmak üzere genel olarak tek bir sinirde meydana gelen hastalıklar.
  • Radikülopatiler: Bel ve boyun fıtığı gibi omurilik merkezli sinir köklerinin hasar almasına dayalı hastalıklar.
  • Miyopatiler: Kas liflerinde hasar yaratan hastalıklar.
  • Motor Nöron Hastalıkları: Çocuk felci ya da ALS gibi omurilikte yer alan motor sinir hücrelerinde hasar yaratan hastalıklar.
  • Nöromüsküler Hastalıklar: Sinir ve kas iletişimini bozan hastalıklar.

 

 

EMG Öncesi Yapılması Gerekenler

EMG, başlı başına bir test değil, incelemedir. Hastanın büyük bir dikkatle ve öz veri ile incelenebilmesi için bu süreç biraz uzun sürebilir. EMG incelemesine kolay giyip çıkarabileceğiniz, bol kıyafetler ile gelmelisiniz. Yüzük, bilezik, saat vb. takıların inceleme öncesinde çıkarılması gerekmektedir. Yağ katmanları iletkenliği engellediği için uygulama öncesinde banyo yapılmalıdır. Banyo sonrasında vücudunuza herhangi bir losyon sürmemelisiniz. Kullandığınız ilaçları yanınızda getirmelisiniz. Süreç fazla sürebilir. EMG incelemesi öncesi aç kalma gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Yemeğinizi yiyerek gidebilirsiniz.

EMG Ne Kadar Sürmektedir?

EMG incelemesi, çevresel sinirlerden kaynaklanan hastalıkların tanılarının koyulması, tedavi sürecinin izlenmesi vb. gibi durumları takip etmek için hastalara uygulanmaktadır. Oldukça fazla hasta, EMG desteği almaktadır. Bu hastaların en büyük ortak noktası EMG incelemesinin ne kadar süreceğidir.

EMG incelemesi hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilere itibar etmemelisiniz. EMG incelemesi genellikle minimum yarım saat ile 1 saat aralığında sürmektedir. Bu süreç kapsamında pek çok test hastaya uygulanır. Bazı durumlarda hastaya planlanandan daha fazla işlem yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda inceleme süresi maksimum 2 saati bulabilmektedir.