• EEG Hizmeti - NeuroPark

Elektroensefalografi (EEG) Konu Başlıkları

EEG, saçlı deriye yerleştirilen elektrod dediğimiz alıcılar aracılığı ile beyinde oluşan elektriksel aktivitenin kaydedilmesi işlemidir. Beyin fonksiyonlarını dolaylı olarak anlamamıza yardımcı olur.

Epilepsi (sara hastalığı) başta olmak üzere pek çok hastalığın teşhis ve takibinde kullanılmaktadır (koma, demans, beyin hasarı, enfeksiyonlar, beyin ölümü gibi). Nöbet ile başvuran hastalarda yapılması gereken tetkiklerin başında gelir.

Nöbeti olan her hastada EEG’de bozukluk görülmeyebileceği gibi nöbet veya epilepsisi olmayan kişilerde de EEG’de anormallik görülebilir. Bu durumda EEG çekiminin belirli süreler ile tekrarlanması veya daha uzun süreli kayıt yapılması gerekebilir.

EEG Hazırlık - NeuroPark

EEG işlemi sırasında hastaya herhangi bir elektrik akımı verilmez, bu nedenle ağrı ya da acı hissedilmez. Hamileler de dahil olmak üzere her yaştaki bireye kolaylıkla uygulanabilir. İşlem sırasında gözünüzü açıp kapatmak, önünüze yerleştirilen bir lambaya aralıklı olarak bakmak (fotik uyarı) ve 3 dakika kadar derin ve hızlı nefes alıp vermek (hiperventilasyon) gibi komutlar verilip bu komutları yerine getirmeniz istenir. Sık aralıklarla EEG çekilmesinin veya uzun süreli kayıt yapılmasının tıbbi açıdan hastaya hiçbir sakıncası yoktur.

EEG tetkiki; uyanık halde yapılan, yaklaşık 30-45 dakika kadar süren, kısa süreli “Rutin EEG” şeklinde yapılabilir. Rutin EEG’de ortaya çıkmayan anormal elektriksel aktivitelerin uyku ile aktif hale gelebildiği ve bazı epilepsi nöbetlerinin sadece uykuda ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenle hem uyku hem de uyanıklığı içeren, daha uzun süreli (yaklaşık 1.5 saat) “Uyku-uyanıklık EEG” tetkiki de yapılabilmektedir.

EEG Uygulaması - NeuroPark Nişantaşı

Kaliteli ve doğru bir çekim için, çekime gelinmeden bir gün önce saçın temizlenmesi gereklidir. Uyku EEG tetkiki de isteniyor ise, kişinin laboratuvarda kolaylıkla uyuyabilmesi için, çekimden önceki gece belirlenen sürelerde uykusuz kalması gerekebilir. Çocuklarda ise, çekime uyumları zor olduğu için EEG genellikle uykuda yapılmaktadır. Bazen bu nedenle çekimden önceki gece çocuğun geç yatırılıp erken kaldırılması önerilir veya çekim öncesi ilaç verilebilir.

Unutulmamalıdır ki, doğru teşhis ve tedavi için EEG çekiminin kaydedilmesi ve yorumlanması bu konuda tecrübeli ve uzman olan kişilerce yapılmalıdır.

EEG nedir?

Elektroensefalogram (EEG), beyindeki elektriksel aktiviteyi değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Beyin hücreleri birbirleriyle elektriksel uyarılar yoluyla iletişim kurarlar. Bir EEG, bu faaliyetle ilişkili olası sorunların tespit edilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bir EEG beyin dalgalarını izler ve kaydeder. Elektrot adı verilen küçük yassı metal diskler kafa derisine kremsi yapıda bir materyal ile  tutturulur.

Elektrotlar beyindeki elektriksel uyarıları analiz eder ve sonuçları kaydeden bir bilgisayara sinyal gönderir. EEG kaydındaki elektriksel uyarılar, tepe noktaları ve vadileri olan dalgalı çizgiler gibi görünür. Bu çizgiler doktorların anormal bir sinyal olup olmadığını hızlı bir şekilde değerlendirmelerini sağlar. Herhangi bir düzensizlik, nöbet veya diğer beyin bozukluklarının bir işareti olabilir.

EEG Çekimi Nedir?

EEG, belirli beyin bozuklukları ile ilişkili olabilecek beynin elektriksel aktivitesindeki sorunları tespit etmek için kullanılan tetkiktir..

Bir EEG tarafından verilen ölçümler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli koşulları onaylamak veya dışlamak için kullanılır:

 • Nöbet bozuklukları (epilepsi gibi)
 • Kafa yaralanması
 • Ensefalit (beynin iltihabı)
 • Beyin tümörü
 • Ensefalopati (beyin fonksiyon bozukluğuna neden olan hastalık)
 • Hafıza problemleri
 • Uyku bozuklukları
 • İnme
 • Bunaklık

Birisi komada olduğunda, beyin aktivitesinin seviyesini belirlemek için bir EEG yapılabilir. Test ayrıca beyin ameliyatı sırasındaki aktiviteyi izlemek için de kullanılabilir. EEG ile ilişkili herhangi bir risk yoktur. Test ağrısız ve güvenlidir. Bazı EEG’ler ışıkları veya diğer uyaranları içermez. Bir EEG herhangi bir anormallik üretmezse, herhangi bir anormallik oluşturmaya yardımcı olmak için flaş ışıkları veya hızlı nefes alma gibi uyaranlar eklenebilir.

Birisi epilepsi veya başka bir nöbet bozukluğu olduğunda, test sırasında sunulan uyarıcılar (yanıp sönen bir ışık gibi) bir nöbete neden olabilir. EEG’yi gerçekleştiren teknisyen yada doktor, oluşabilecek her durumu güvenli bir şekilde yönetmek için eğitilmiştir.

EEG Nasıl Çekilir?

EEG, kafa derinize bağlı birkaç elektrot kullanarak beyninizdeki elektriksel impulsları ölçer. Bir elektrot, içinden bir elektrik akımının girdiği veya çıktığı bir iletkendir. Elektrotlar, bilgileri beyninizden verileri ölçen ve kaydeden bir makineye aktarır. Uzman teknisyenler veya doktorlar EEG’leri hastanelerde, doktor ofislerinde ve laboratuvarlarda uygulayabilir Testin tamamlanması genellikle 30 ila 60 dakika sürer ve aşağıdaki adımları içerir:

 • Sırt üstü uzanmış bir sandalyede veya yatakta uzanacaksınız.
 • Teknisyen başınızı ölçecek ve elektrotların nereye yerleştirileceğini işaretleyecektir.
 • Bu işaretler elektrotların yüksek kaliteli bir okuma elde etmesine yardımcı olan özel bir kremle temizlenir.
 • Teknisyen, 16 ila 25 elektrot üzerine yapışkan jel yapıştırıcı sürecek ve kafa derisindeki belirlenmiş noktalara yapıştıracaktır.

Test başladıktan sonra, elektrotlar beyninizden kayıt makinesine elektriksel  verileri gönderir. Bu makine elektriksel uyarıları ekranda görünen görsel kalıplara dönüştürür. Bir bilgisayar bu dalgaları kaydeder.

Teknisyen, test devam ederken bazı şeyleri yapmanızı isteyebilir;

 • Sizden hareketsiz yatmanızı
 • gözlerinizi kapatmanızı
 • derin nefes almanızı veya uyaranlara (yanıp sönen ışık veya resim gibi) bakmanızı isteyebilirler.

Test tamamlandıktan sonra, teknisyen elektrotları kafa derinizden çıkaracaktır. Test sırasında, elektrotlar ve cildiniz arasında çok az elektrik geçer, böylece rahatsızlık hissetmeyeceksiniz.

Bazı durumlarda, uzun süreli bir EEG gerekebilir. Bu EEG’ler, nöbet aktivitesini yakalamak için yapılır ve beraberinde  video kullanır. Test sırasında nöbet oluşmasa bile EEG anormallikler gösterebilir. Bununla birlikte, her zaman nöbetle ilgili geçmiş anormallikleri göstermez.

EEG Hangi Hastalıklar İçin Çekilir?

EEG, beynin elektriksel işlevinin kayıt altına alınmasıdır. EEG, epilepsi tanısı ve takibinde yapılmaktadır. Ancak beyin iltihabı hastalıklarında, sinirsel hastalıklarda, baş ağrılarının araştırılmasında da EEG uygulanır. Aynı zamanda tik bozukluğu, öğrenme bozuklukları, dissosiyatif bozukluklar, yeme bozuklukları için de EEG testi yapılmaktadır. Cinsel kimlik bozuklukları ve kişilik bozukluğu yaşayan kişilerden de EEG testi çektirmeleri istenir.

EEG Neden İstenir?

EEG beyin sinir hücreleri tarafından üretilen elektriksel işlevlerin beyin dalgaları şeklinde yazılması olarak bilinir. Beynin normal işleyişi başta epilepsi olmak üzere pek çok sinirsel hastalıklarda bozulur. EEG ise beyin dalgaları ile bu bozuklukların yerini tespit eder ve detaylı bilgi edinilmesine neden olur. Genellikle epilepsi hastalığının teşhis edilmesinde EEG kullanılır.

EEG Nerede Çektirebilirim?

EEG, başta epilepsi olmak üzere sinirsel hastalıkların tespiti sırasında çekilir. Bu nedenle EEG’nin nöroloji uzmanları tarafından çekilmesi gerekir. Hastanın uyku veya uyanıklık halinde çekilebilir. Aynı zamanda hastanın saçlarının temiz olması gerekir. Böylece en doğru sonuç elde edilebilir. Kısacası, EEG, elektrik faaliyetlerinin ölçümünde kullanıldığı için nöroloji, nörofizyoloji bölümlerinde sıklıkla çekilmektedir.

EEG Çekimi Ne Kadar Sürer?

EEG çekimleri, genellikle randevu usulünde yapılan bir işlemdir. Bu nedenle, acil bir durum yoksa, size verilen saatte EEG çekiminde olmalısınız. Bu tanı testi, inceleme yöntemine göre farklı sürelerde gerçekleştirilir

 • Normal bir EEG çekimi, ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. 
 • Eğer ki hem uyku hem de uyanıklık durumunda inceleme yapılacak olursa, EEG çekimi yaklaşık 1 ya da 1 buçuk saat kadar sürmektedir.
 • Bazı durumlarda kısa süreli uyku olarak nitelendirilen 3-4 saatlik bir inceleme yapılmaktadır.
 • Ancak bunun yanı sıra, tüm gece boyunca ortalama 7 ile 9 saat arasında bir uyku durumu gerekli görülebilir ve gece uykusu esnasında EEG çekimi uygulanır.
 • Bazı gerekli durumlarda 24 saat kadar bu işlem sürebilir.
 • Hatta epilepsi cerrahisi için EEH çekimi yapılıyorsa, bu işlem günlerce sürebilmektedir.
 • Bebek ve çocuklarda EEG çekimi çok daha önemli ve değerli bir durumdur. Bu nedenle, özellikle bebeklerde EEG çekilirken, en az 1 saat kesintisiz uyumaları beklenir ve bu süreç sonunda gerekli olması durumunda uyanıklık halinde EEG çekimi devam eder.

EEG Çekimi Öncesi Yapılması Gerekenler

EEG, kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi bulunmayan ve yeni doğan bebekten başlayarak hemen herkese uygulanabilecek en güvenilir ve sağlıklı tanı yöntemidir. EEG çekimi öncesin yapılması gerekenler vardır:

 • EEG için yetişkinlerde kapsamlı bir ön hazırlık bulunmamaktadır. Ancak saçların bir gün önceden yıkanması önemlidir. Saçta jöle, sprey gibi herhangi bir madde sürülmemiş olmalıdır.
 • Eğer kişi açsa, kan şekeri düşebilir. Kan şekeri düşüşü EEG’de düzenlikler ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle acil bir durum yoksa, kişi EEG çektirecekse tok olması beklenir.
 • Uyku EEG’si çekilecekse, hastanın uzun süre uykuda kalması istenir. Bunun için ise, EEG çekimi öncesinde uzun süre uykusuz kalmanız beklenecektir. Dolayısıyla EEG öncesinde yaklaşık 24 saat uykusuz kalmanız önerilmektedir.
 • Uyku sırasında EEG seçilecekse, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir kıyafet ile işlemi yaptırmaya gitmelisiniz. 
 • Eğer acil bir durum olmamış ve acil şekilde EEG çektirmeniz gerekmiyorsa, EEG öncesinde uyku ilacı, sakinleştirici, alkol, kahve tüketmemelisiniz. 
 • Eğer incelemeler çocuklara yapılacaksa, özellikle de bebeklere uygulanırken, onların hareketsiz kalması yetişkinlere göre daha zordur. O nedenle EEG öncesinde çocukları iyice uykusuz bırakmak gerekmektedir.

EEG Nedir? EEG Tetkiki Nasıl Yapılıyor?

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir

×