EEG Çekimi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

EEG yani Elektroensefalografi yöntemi öncesinde kişilerin birtakım hazırlıklar yapması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar işlemden elde edilen sonucun en doğru şekilde alınması için büyük önem arz etmektedir.

Hastalara hangi nedenle EEG çekimi yapılması gerekli görülürse görülsün hekimi veya çekimi yapacak olan sağlık teknisyeni mutlaka hastaneye çekim günü nasıl gelmesi gerektiğini açıklar. Bu kurallara uymanız çekimde parazit meydana gelmesine ve tekrar başka bir tarihe ertelenmesine neden olabilir. İşlemin kısa sürede bitirilebilmesi ve tamamen doğru şekilde çekimin yapılabilmesi içi mutlaka bu kuralları kendiniz veya çocuğunuz için uymalısınız.

  • EEG çekimi öncesi yapılması gerekenlerden en önemlisi saça işlemden önce jöle, sprey vb. kozmetik ürünlerin kullanılmamasnın çekimin netliği için gerekli olmasıdır. 
  • Hastaneye gelmeden önce bir şeyler yenilmeli ve mutlaka tok karnına gelinmelidir.
  • Hekim tarafından bazen bazı hastalar için uyku EEG’si istenebilir. Bu nedenle hastanın uyumamış şekilde gelmesi ve hemen dalabilecek bir halde olması gerekmektedir. Eğer bu çekimden haberdar iseniz rahat uyuyabileceğiniz hastaneye bir pijama giyerek gelebilirsiniz.
  • EEG çekimi öncesi yapılması gerekenlerden biri de çekim yapılacak olan hasta eğer bir bebek ise mutlaka uyku zamanında çekim yapılır. Bu nedenle bebeğin ebeveynleri uyku zamanlamasını ayarlaması gerekmektedir. Hastaneye gelirken de bebeğin yolda uyumamasına dikkat edilmelidir. Bu uykunun çekim sırasındaki aşamalarında farklılık yaratabilir.
  • Bebeğin karnı uyku öncesinde doyurulursa daha iyi çekim yapılır. Çekim sırasında anne baba bebeği kucağına alabilir ve daha rahat uyumasına yardımcı olabilir.
  • Bebeğinize veya yetişkin hastalar kendilerine elektrik verilmesi gibi durumlardan endişe duyabilir. EEG çekiminde herhangi bir elektrik verme söz konusu değildir. Hasta hiçbir şekilde ağrı veya acı hissi duymaz. 
  • Bebek veya yetişkin hastaların saçları temiz ve kuru olmalıdır. En temiz çekim bu saçlarda mümkündür.
  • Çekim öncesinde hekiminizin sizden istediği EEG istek formunu doldurmanız ve rodyolojik, laboratuvar incelemelerinizi yanınızda getirmelisiniz.
  • Kullandığınız ilaçlarınız varsa bunların da listesini çıkarabilir veya ilaçlarınızı yanınızda getirebilirsiniz.
  • EEG konusunda herhangi bir yaş sınırlandırması bulunmadığından işlem yeni doğan bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubuna yapılabilmektedir. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktır ve güvenilir bir işlemdir.

EEG Nedir?

EEG beynin elektriksel faaliyetlerinin monitörize edilerek kaydedilmesidir. EEG nedir, sorusuna daha anlaşılır bir yanıt vermek gerekirse beynin işleyiş şeklinin bir haritasını çıkarmak ve elektriksel akımlarının herhangi bir alanında bozukluk olup olmadığına bakmak denilebilir.

Beynimizde bulunan sinirsel iletiler elektrik akımları ile birbirine gönderilir. Yaşamımızın belli bazı evrelerinde elektriksel faaliyetler belirgin genişliklerde ve frekanslarda olurlar. Uyku ile uyanıklık arasında farklı şekilde gözlemlenen bu akımların her iki halinde de hastada bir problem olup olmadığını anlamak için uygulaması bulunmaktadır.

Elektroensefalografinin doğru bir şekilde çekilebilmesi için öncesinde hastanın ve çekim yapan sağlık çalışanının dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu kurallara uyulduğu takdirde oldukça güvenilir bir tanı yöntemi olduğu bilinmelidir.

Kayıt alma öncesinde kafa derisine ve kulak memelerine elektrotlar yerleştirilir. Yerleştirilen bu elektrotlardan elde edilen sinyaller monitöre aktarılır. Daha sonra kağıda yansıtılması, DVD içerisinde saklanması ve direk hekime çekim yapan sağlık çalışanı tarafından saniyeler içerisinde iletilebilir.

Kişi bu çekimi saklayıp daha sonraki kontrollerinde hekimine getirebilir.

EEG Neden Çekilir?

EEG neden çekilir ve ne zaman kişilerde böyle bir tetkik yapılması uygun görülür? 

Bu sorunun net bir hastalık ifadesi ve spesifik bir durumu bulunmamaktadır. EEG birçok nedenle çekilebilir. Hekimler EEG’yi beynin işleyişinde herhangi bir problem olup olmadığını ve beyin sağlığının ne durumda olduğunu kontrol etmek için isterler.

Bunun yanı sıra beyin dalgaları bazı hastalıklarda benzer yollar izlemeye başlar. Bu dalgaları hekim gördüğünde şüphelendiği hastalığın varlığını kesin olarak tespit edebilir. 

EEG neden çekilir, sorusuna farklı bir bakış açısı olarak bir de hastanın beyin ölümünün netliğini kesin olarak belirlemek için uygulaması bulunduğunu belirtmek gerekir. Yani, bitkisel hayatta olan veya komada olan hastalara veyahut da hayatını kaybetmiş olan hastanın kesin olarak öldüğünü belgelendirmek için de EEG çekimine başvurulabilmektedir.

EEG’nin çekim alanları oldukça fazladır.