Beyin EEG Nasıl Çekilir?

Beyin EEG çekimi, beynin elektriksel faaliyetlerinin durumunu incelemek amacı ile yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamada vücuda ve saçlı kafa derisine saçlar üzerinden elektrotlar bağlanmaktadır. Bu elektrotlar sayesinde beynin fonksiyonlarının ölçülmesi ve monitörize edilerek oradan da kağıda aktarılması mümkündür.

Peki, beyin EEG nasıl çekilir?

Beyin EEG çekiminde elektrotlar kullanılır. Kullanılan bu elektrotlar belirli noktalara pamuk ya da kıskaç benzeri yapılar ile konulur. Ayrıca alkol veya jel ile daha net bir çekim yapmak hedeflenir.

İlk olarak işlem öncesinde hasta hazırlıklı bir şekilde gelmelidir. Saçlar kuru ve temiz olmalıdır. Saçlara herhangi bir kozmetik ürün sürülmemiş olmalıdır (saç kremi, kuru şampuan vb.).

Ardından kişi rahat bir pozisyonda bir sandalyeye oturtulur ya da sedyeye alınır. 

Bu aşamada elektrotların hangi noktalara konulacağı ayarlanır.

Kişinin üzerinde metal herhangi bir madde varsa bunlar vücudundan uzaklaştırılabilir. Bozuk para, yüzük vb. nesneler çekimi bozabilir.

Ardından pamuklar ile ya da pedler ile vücudun EEG çekimi için kullanılan bölümlerine elektrotlar konulur.

İşlem sırasında hastanın sabit ve konuşmadan durması oldukça önemlidir. Hasta eğer yanlış bir eylemde bulunursa işlem yenilenmelidir. Bu da ciddi anlamda zaman kaybına yol açabilir. 

İşlem yaklaşık 20 dakika kadar zaman alır.

Çekim bittikten sonra kişinin saçından ve diğer birçok yerinden elektrotlar alınır ve hastaya temiz bir mendil ya da kağıt havlu verilir.

Hastanın üstünkörü elektrotların yerini temizlemesi yeterlidir. Ardından kişi evde duş alabilir.

Ekrana çekim sırasında aktarılan EEG sonuçları bilgisayara kaydedilir ve bir kağıda çıktısı alınabilir.

Arından kağıda işlemin yapıldığı tarih atılır. Bu sayede hasta bu çekimi ileride kullanması gerektiğinde üzerinden ne kadar zaman geçtiğini anlayabilir.

Beyin Uyku EEG Çekimi

Uykuda EEG çekimi normal EEG çekiminden biraz daha farklıdır. İşlem sırasında hastanın uyuması gerekmektedir. Bu nedenle önceden bu işlem için hastanın üzerine düşenler açıklanır ve hastaya başka bir gün için randevu verilir.

Randevu günü hastanın hastaneye pijamaları ile gelmesi daha iyi olur. Bu çekimde en önemli nokta hastanın bir an önce uykuya dalmasıdır.

Hasta bu nedenle bir gün öncesinde kafein içeren her türlü yiyecek ve içecekten uzak durması gerektiğidir.

Hastaya uygulanan işlem normal EEG ile tamamen aynıdır. Ancak hasta bu çekim esnasında uyur. Bu çekim bebeklerde ve normal EEG’nin çekilemediği hastalarda daha kolay uygulanabilirliği nedeni ile daha çok tercih edilmektedir.

Neden Beyin EEG Çekilir?

Beynin normal elektriksel yapısı epilepsi, psikolojik patoloji durumları vb. hastalıkların varlığında olması gerekenden daha farklı bir hale gelebilir.

Bu durumda hastanın yaşadığı sorunların nörolojik olup olmadığını tespit etmek için EEG çekiminde yer alan dalgalara bakarak karar verilir.

Dalgaların boyu ve aralıkları, şekil bozukluğunun olması vb. durumlar bir nörolojik ya da psikolojik rahatsızlığın olduğunu gösterebilir.

Kişinin deneyimlediği sık sık tekrarlayan baş ağrıları, sinir hastalıkları ve beynin herhangi bir nedenden dolayı fonksiyonlarını yerine getirmediğinden şüphe duyulduğunda beyin EEG çekimine ihtiyaç duyulur.

EEG tekniği, bilgisayarlı tomografi (CT ya da BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi uygulamalardan daha önce geliştirilmiştir. Ayrıca BT ve MRI kişinin elektriksel beyin yapısının bozulup bozulmadığı hakkında herhangi bir veri sunamaz.

Özellikle nedeni bilinmeyen bayılma sorunlarında nedeni bulmak için ve epilepsi hastalarının hangi tip sara hastalığının olduğunu tespit etmek için EEG tekniği kullanılır.

Tanı koymada EEG tek başına yeterli değildir. Onu destekleyebilecek başka tetkikler de yapıldıktan sonra kişiye daha doğru bir tanı konulur.

Hastada EEG yanı sıra tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, kan tahlili, idrar tahlili gibi testler yapıldıktan sonra kişide herhangi bir sorunun varlığı düşünülürse başka ek tahliller de yapılabilir. Bu sayede daha doğru bir karar verilmiş olur ve birbirini destekleyen durumlar ile teşhis koymak kolaylaşır.

Beyin EEG çekilmesi gereken durumlar

  • Epilepsi ya da diğer adı ile sara hastalığı şüphesi olanlarda
  • Bilinç bozukluklarında
  • Algılama bozukluklarında
  • Unutkanlık problemi olanlarda
  • Dikkat eksikliği ve odaklanma problemleri olanlarda
  • Bazı psikiyatrik bozukluklarda
  • Uyku problemlerinde
  • Santral sinir sisteminde enfeksiyon veya iltihabi bir durum olduğunda beyin EEG’si çekilir.