Bebeklerde EEG Neden İstenir?

Bebeklerde EEG neden istenir, sorusu nörolojik problemleri olan ve EEG çekiminin yapılması gereken ebeveynler tarafından merak edilmektedir.

Bebeklerde EEG çekimi nedenleri çok farklı konular olabilir. Ancak temelde hekimin şüphelendiği bir sinir iletimi bozukluğu söz konusudur. Hekimin genellikle şüphelenebileceği ve tespit etmek etmek istediği hastalık epilepsi veya daha bilinen adı ile sara hastalığıdır.

Bebekte anormal davranışlardan şüphelenen ebeveynler hastaneye başvurduklarında bebeklerinde epilepsi nöbetinin geçirilip geçirilmediğini kontrol etmek için EEG çekimi yapılmaktadır.

Bebeklerde EEG Çekimi Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeklerde EEG çekiminin öncelikle ebeveynler tarafından endişe duyulan bir işlem olduğunun bilincindeyiz. Öncelikle EEG sırasında bebeğinize herhangi bir elektrik akımının verilmediğini bilmelisiniz. EEG çekimi yalnzıca elektrotlardan çıkan beyin dalgaları hareketlerinin bir monitör yardımı ile gözlemlenmesi ve bunların kayıt altına alınması işlemi yapılmaktadır.,

EEG ne bebek hastalarda ne de yetişkinlerde çekim sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissi vermez. Bu nedenle endişelerinizi geride bırakarak işlem öncesi dikkat etmeniz gerekenlere ve işleme odaklanmalısınız ve bebeğinizin sağlığı açısından EEG çekimini en doğru şekilde gerçekleşmesini sağlamak için elinizden geleni yapmalısınız.

  • Bebeklerde EEG öncesi dikkat edilmesi gerekenlerden ilki ve en önemlisi bebeğin saçlarında herhangi bir kozmetik ürün bulunmaması ve saçlarının temiz, kuru bir şekilde hastaneye getirilmesidir.
  • Bebeklerde çekimler huysuzlanabileceğinden ve hareketleri kısıtlanamayacağından ve çekim sırasında hareket etmenin çekimin netliğini etkileyeceğinden uyku esnasında yapılmaktadır. bu nedenle ebeveynler bebeklerini o gün uyutmamaya özen göstermeli ve hastaneye uykulu bir şekilde getirmeleri gerektiğidir.
  • Bebek kesinlikle hastaneye gelirken yolda uyutulmamalıdır. Eğer uyursa hastanede uyutulması güçleşebilir veya uyku esnasında gelirse uykunun hangi aşamasında olduğuna göre dalgalarda farklılaşma olabilir. Bu da işlemin en doğru şekilde yansıtılmasını engelleyebilir ve çekimin ertelenmesine neden olabilir.
  • Bebek hastaneye gelmeden önce doyurulmalıdır. Tok karnına olursa daha rahat uyur ve huysuzlanmaz.
  • Bebeği annesi veya babası çekim esnasında kucağında tutabilir. Bu hem hareketini kontrol etmek hem de çekimin daha doğru yapılmasına katkıda bulunmak için doğru bir karardır.

Bebeklerde EEG Çekimi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde EEG çekiminde bebeğin uyuması gerekmektedir. Aksi halde bebeğin hareket etmemesini sağlamak pek mümkün değildir. 

Uyuyan bebeğin anne veya baba kucağında olması sağlabilir. Bu bebeğin daha konforlu hissetmesini sağlar ve hareket ederek çekimi bozmasını da önler.

Daha sonra bebeğin saçlı derisi üzerine elektrotlar yerleştirilir ve hekimin istediği süre boyunca 20 dakika ile 1 saat arası bir süre zarfı beklemek gerekmektedir.

Bu sürede beyin dalgaları monitörden gözükmektedir ve kaydedilmektedir.

İşlem tamamalandıktan sonra EEG sonuçları bir DVD içerisinde hastanın ailesine teslim edilir. Bir kopyası da hekime gönderilir. 

Hastanın ailesi hemen hekimin yanına giderek sonuçlar ışığında konulan tanıyı ve tedavi sürecini öğrenebilir. Daha sonrasında da yapılacak olan kontrollerde sonucun eski sonuçlar ile karşılaştırılabilmesi için DVD deki sonuç mutlaka getirilmelidir.

Bebeklerde EEG Çekimi Zararlı Mıdır?

Bebeklerde EEG çekimi zararlı mıdır, sorusunu bebekleri veya çocukları için endişelenen ebeveynlerden sık sık işitiriz. 

İşlem esnasında yapışkan özellikle elektrotlar hastanın saçlı derisine yapıştırılır veya jelli pamuk ile elektrotlar kafa üzerine ve kulak memelerine tutturulur. 

Dökülen bu jel çekimin daha da net olmasını sağlar. Pamuk veya yapışkanlar da elektrotların sabitlenmesi için gereklidir.

Çekim sırasında 20 dakika ile 1 saat arasında bir süre beklenir ve sonuç net şekilde elde edilirse işlem sonlandırılır. Net elde edilemezse baştan tekrar alınır ve bebeğin haraket etmemesi ebeveynlerinden birinin belki kucağında olması ile sağlanır.

İşlem sadece bu kadardır ve herhangi bir iğne girişi, elektrik verilmesi vb. uygulamalar içermemektedir. Burada bebeğinizin canını yakacak ve yan etki gösterebilecek hiçbir şey yoktur.

Çekim sonrasında elektrotlar yerinden çıkarılır ve bebek evinde veya hekimin yanına gönderilir. 

Elektrotlar çıkarıldıktan sonra bebeğinizin saçlarında ve vücudunda jel kalıntıları olacaktır. Bunun da herhangi bir yan etkisi yoktur. Hamileliğiniz esnasında ultrason çekimlerinizde kullanılan jellerden hiçbir farkı yoktur ve bebeğinizin saçlarını dilediğiniz zaman yıkayarak bunları arındırabilirsiniz.

Bebeklerde EEG çekiminin bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Uyuduğu için haberi bile olmadan işlem tamamlanır.