Spastisite

Spastisite, belirli kasların aşırı aktif hale gelerek katılığına, sertliğine ya da spazmlarına neden olan tablodur. Yaralanma, serebral palsi, inme ya da multipl skleroz gibi durumların beyinde ya da omurilikte yol açmış olabileceği hasardan ileri gelir. Spastisite vücudun çoğunu (yaygın spastisite) ya da el, ayak gibi sadece küçük bir bölgeyi (fokal spastisite) etkileyebilir. Spastisitenin etkileri, hafif sertlikten ağrılı, kontrol edilemeyen spazmlara kadar uzanır.

Botulinum toksin sinir uçlarını bloke ederek geçici bir felce neden olur, bu özelliğinden yararlanılarak spastisitede aşırı kas kasılmasının azaltılması hedeflenir. Botulinum toksini yalnızca spesifik kaslara enjekte edilir. Enjeksiyon için hangi kasların seçileceği hastaya göre değişir. Her bir kasa enjekte edilen botulinum toksini miktarı da hastanın bireysel gereksinimlerine göre belirlenir. Küçük kaslara bir-iki yerden enjeksiyon yapılabilir, büyük kaslar için ise üç-dört enjeksiyon gerekli olabilir. Botulinum toksini enjeksiyon yerinden çok uzağa yayılmaz, dolayısıyla normal olarak çevredeki kasları etkilemez.

Spastisite botoks uygulaması - NeuroPark

Botulinum toksini küçük kaslarda 24 saat içinde etkisini göstermeye başlar ve tam etkileri üç-dört gün sonra görülür. Daha büyük kaslarda ya da çok sert olan kaslarda tam faydanın elde edilmesi için iki hafta kadar bir sürenin geçmesi gerekebilir. Tedavinin etkileri yaklaşık üç dört ay devam eder. Ondan sonra kas yeniden daha önce olduğu haline dönmeye başlar, ama germe egzersizlerini ve atel kullanılmasını kapsayan yoğun bir fizik tedavi programı ile enjeksiyondan elde edilecek fayda daha uzun (6 ila 12 ay) sürebilir.

Enjeksiyonun etkisi, her hastada farklı sürelerle devam eder ve etkinin ne kadar devam edeceğini önceden kestirmenin bir yolu yoktur. İlk enjeksiyondan sonra hastanın yaşadığı deneyim, göreceği yararlar konusunda iyi bir fikir verecek ve bir sonraki enjeksiyonun ne şekilde, ne sıklıkta yapılacağı yeniden değerlendirilecektir.

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir