• VEP Testi - Neuropark

Görsel Uyandırılmış Potansiyeller (VEP)

VEP - NeuroparkGörme yollarının görsel uyaran aracılığıyla retinadan beyindeki görme merkezine kadar olan kısmının incelenmesinde kullanılan bir yöntemdir. Görsel uyaran kaynağı olarak aralıklı parlayan ışık (flaş) ya da bir ekranda kayan siyah-beyaz dama tahtası şeklindeki uyaranlar (patern uyarıcılar) kullanılmaktadır.

Hasta monitörün 1 metre kadar karşısına oturtulur, sıra ile bir gözü örtülüp diğer gözü ile flaş uyarıya ya da ekranın ortasındaki sabitleme noktasına bakması istenir. Kayıtlamalar genellikle baş üzerindeki özel noktalara yerleştirilen kablo şeklinde elektrodlar aracılığıyla yapılır. İşlem sırasında hasta kullanıyorsa mutlaka gözlüğünü veya lensini takmalıdır. Hamilelerde, kalp pili taşıyan kişilerde ve küçük çocuklarda da uygulanabilir.

Görsel uyaranın görme sinirini geçerek beyindeki görme merkezine ulaşması esnasında uğradığı anatomik bölgelere uygun olarak dalgalar kaydedilir. Elde edilen sonuçlar bir nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilerek sorun olup olmadığına, sorun varsa da anatomik karşılığına karar verilir.

Optik nörit” adı verilen görme siniri iltihaplarında, aynı şekilde görme sinirinin dolaşım bozukluğu (iskemik optik nöropati), beslenme bozuklukları (B12 eksikliği gibi) ve ilaçlara bağlı görme siniri hasarı gibi pek çok durumda kullanılabilen teşhis yöntemidir. Beyin MR çekimi ile gösterilemeyen veya hastanın fark etmediği fonksiyon kayıplarını ortaya çıkarması bakımından oldukça değerlidir. Nöroloji alanında demiyelinizan hastalıklarda, özellikle multipl skleroz hastalarında uygulanmaktadır.

Patern VEP uygulaması hasta uyumu gerektirirken, işleme uyum sağlayamayacak küçük çocuklarda, bilinci kapalı hastalarda ve demans gibi nedenlerle sağlıklı iletişim kurma imkanı olmayan yetişkinlerde ise flaş VEP uygulanır.

Her tetkikte olduğu gibi işlemin çekimi ve yorumlanması bu konuda tecrübeli nöroloji hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir