Elektromiyografi (EMG)

Elektromiyografi (EMG) Konu Başlıkları

Daha sık kullanılan ve tanınan ismi ile elektromiyografi (EMG), vücudumuzdaki sinir ve kasların işleyişinin incelendiği nöroloji hekimleri tarafından uygulanan elektrofizyolojik bir yöntemdir. Her yaş grubunda uygulanabilir, hamilelik döneminde uygulanmasında bir sakınca yoktur. EMG; bel ve boyun fıtıkları, kas hastalıkları, motor nöron hastalığı, sinir ucu iltihaplanması denilen nöropatiler (özellikle şeker hastalığına bağlı), sinir sıkışmaları gibi hastalıkların teşhisinde ve takibinde sıkça kullanılır.

Pratikte EMG, sinir iletim çalışması ve iğne EMG olmak üzere iki bölümden oluşur. Ancak, mevcut şikayetleriniz ya da hastalığınıza göre sadece sinir iletim çalışması uygulanarak iğne ile değerlendirme yapılmayabilir.

EMG Uygulaması - NeuroPark

Sinir iletim çalışması; belirli bölgelerdeki deri ve kasların üzerine yerleştirilen elektrodlarla, ilgili sinire hafif bir elektriksel uyarım verilerek yapılmaktadır. Verilen elektriksel uyarımın hastaya hiçbir zararı yoktur, ancak vücudun derin yerlerinde olan sinirlerin uyarımı sırasında uyarı şiddeti arttırıldığı için hasta geçici ağrı hissi duyabilmektedir. Kalp pili olan hastalarda bu tetkik kalpte ritim bozukluğuna (aritmi) neden olabileceği için yapılmaz. Bu yöntemle kuvvet ve hislerden sorumlu sinirlerin anatomik bütünlüğünü bozacak ve görevlerini aksatacak bir sorun olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir.

EMG Uygulaması - NeuroParkİğne EMG ise; tele benzeyen, özel olarak tasarlanmış, tek kullanımlık çok ince iğneler ile yapılan incelemedir. İlgili kaslara girilerek bu kasların aktivitesine bakılır ve bu sırada elektrik uyarımı verilmez. İnceleme sırasında ilgili kasa bağlı olarak kası aktif hale getirmek için bazı hareketler yapmanız istenir. İşlem sırasında hafif ağrı hissi duyulsa da çoğu hasta tarafından işlem iyi tolere edilir. Bu inceleme ile kuvvet sinirlerinden kasa ulaşan iletide bir hata olup olmadığı, varsa hasarın zamansal süreci ve iyileşmenin başlayıp başlamadığı hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. Kan sulandırıcı ilaç (kumadin, aspirin. vb) kullanan hastaların inceleme öncesinde bu durumu tetkiki uygulayacak doktora bildirmeleri gereklidir. Kanı çok sulanmış kişilerde iğne EMG yapılması tercih edilmemektedir.

Tetkik öncesi işlem hakkında hastaya bilgi verilir ve çekime gelmeden önce vücudunun temiz olması (banyo yapması), krem, makyaj malzemesi gibi kozmetik ürün kullanmaması, el-ayaklarının sıcak olarak ve karınları tok bir şekilde gelmeleri önerilir.

EMG Nedir? EMG ile Neler Yapılabilir?

EMG Tekniği Hangi Uzmanlar Tarafından Yapılmalıdır?

EMG ile Hangi Hastalıklara Tanı Koyabiliriz?

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir