• EEG Hizmeti - NeuroPark

Elektroensefalografi (EEG)

Elektroensefalografi (EEG) Konu Başlıkları

EEG, saçlı deriye yerleştirilen elektrod dediğimiz alıcılar aracılığı ile beyinde oluşan elektriksel aktivitenin kaydedilmesi işlemidir. Beyin fonksiyonlarını dolaylı olarak anlamamıza yardımcı olur.

Epilepsi (sara hastalığı) başta olmak üzere pek çok hastalığın teşhis ve takibinde kullanılmaktadır (koma, demans, beyin hasarı, enfeksiyonlar, beyin ölümü gibi). Nöbet ile başvuran hastalarda yapılması gereken tetkiklerin başında gelir.

Nöbeti olan her hastada EEG’de bozukluk görülmeyebileceği gibi nöbet veya epilepsisi olmayan kişilerde de EEG’de anormallik görülebilir. Bu durumda EEG çekiminin belirli süreler ile tekrarlanması veya daha uzun süreli kayıt yapılması gerekebilir.

EEG Hazırlık - NeuroPark

EEG işlemi sırasında hastaya herhangi bir elektrik akımı verilmez, bu nedenle ağrı ya da acı hissedilmez. Hamileler de dahil olmak üzere her yaştaki bireye kolaylıkla uygulanabilir. İşlem sırasında gözünüzü açıp kapatmak, önünüze yerleştirilen bir lambaya aralıklı olarak bakmak (fotik uyarı) ve 3 dakika kadar derin ve hızlı nefes alıp vermek (hiperventilasyon) gibi komutlar verilip bu komutları yerine getirmeniz istenir. Sık aralıklarla EEG çekilmesinin veya uzun süreli kayıt yapılmasının tıbbi açıdan hastaya hiçbir sakıncası yoktur.

EEG tetkiki; uyanık halde yapılan, yaklaşık 30-45 dakika kadar süren, kısa süreli “Rutin EEG” şeklinde yapılabilir. Rutin EEG’de ortaya çıkmayan anormal elektriksel aktivitelerin uyku ile aktif hale gelebildiği ve bazı epilepsi nöbetlerinin sadece uykuda ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenle hem uyku hem de uyanıklığı içeren, daha uzun süreli (yaklaşık 1.5 saat) “Uyku-uyanıklık EEG” tetkiki de yapılabilmektedir.

EEG Uygulaması - NeuroPark Nişantaşı

Kaliteli ve doğru bir çekim için, çekime gelinmeden bir gün önce saçın temizlenmesi gereklidir. Uyku EEG tetkiki de isteniyor ise, kişinin laboratuvarda kolaylıkla uyuyabilmesi için, çekimden önceki gece belirlenen sürelerde uykusuz kalması gerekebilir. Çocuklarda ise, çekime uyumları zor olduğu için EEG genellikle uykuda yapılmaktadır. Bazen bu nedenle çekimden önceki gece çocuğun geç yatırılıp erken kaldırılması önerilir veya çekim öncesi ilaç verilebilir.

Unutulmamalıdır ki, doğru teşhis ve tedavi için EEG çekiminin kaydedilmesi ve yorumlanması bu konuda tecrübeli ve uzman olan kişilerce yapılmalıdır.

EEG Nedir? EEG Tetkiki Nasıl Yapılıyor?

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir