• BAEP Uygulaması - NeuroPark

Beyinsapı İşitsel Uyandırılmış Potansiyeller (BAEP)

BAEP Uygulaması - NeuroParkBAEP, işitme sinirinin uyarılmasıyla beyin sapı ve beyindeki işitme yollarının fonksiyonunun test edildiği bir işlemdir.

Kulağa yerleştirilen özel bir kulaklıktan işitme eşiğinin 60-70 dB üzerindeki ses uyaranı (klik sesi) verilir. Bu uyaranın kulak, işitme siniri ve beyin sapındaki anatomik bağlantı noktalarını geçerek beyindeki işitme merkezine ulaşması ile ortaya çıkan yanıtlar saçlı deride özel noktalara yerleştirilen elektrodlar yardımıyla kaydedilir.

Ses uyaranının uğraması gereken bölgelerin anatomik yerleşimine uygun olarak kaydedilen dalgalar üzerinden sistemin uygun şekilde çalışıp çalışmadığı objektif olarak test edilebilir. İşlem için hastanın uyumu, hatta bilincinin açık olması gerekli değildir. Hamilelerde, kalp pili taşıyan kişilerde ve küçük çocuklarda da uygulanabilir.

Multipl skleroz (MS) ve işitme siniri tümörleri başta olmak üzere işitme yollarını ve beyinsapını etkileyen tüm nörolojik hastalıkların teşhisinde kullanılır. Bebeklerde işitme sorununun erken dönemde teşhisinde, komadaki hastanın hasar düzeyinin tespitinde ve organ nakli için beyin ölümü teşhisinde de kullanılmaktadır.

MR çekimi ile gösterilemeyen veya hastanın fark etmediği fonksiyon kayıplarını ortaya çıkarması bakımından da oldukça değerlidir.

Her tetkikte olduğu gibi işlemin çekimi ve yorumlanması bu konuda tecrübeli nöroloji hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Kronik migren tedavisi

Bizi takip edin.

Kronik migren tedavisi

Neuropark Online Randevu

NeuroPark Randevu ve İletişim

Bunlar da İlginizi Çekebilir